Si puščaš brado, ker ti je to všeč in se ti zdi kul? Ali pa zato, ker misliš, da boš imel potem manj dela s higieno, saj je namen brade prav v tem, da je ni potrebno briti? Ravno obratno: če ne bi rad deloval zanemarjeno, brada zahteva kar nekaj nege.
1. Kako se lotiti puščanja brade?
Gre za prvi korak, ki je zelo pomemben, saj je tudi od njega odvisno ali bo brada delovala urejeno ali ne. Preden se odločiš za brado, razmisli, ali bi ti ta pristajala in se nato povsem obrij. S tem boš dosegel, da bodo vse dlake začele istočasno rasti in zato ne bo različnih dolžin.
Svojo neobrito brado pusti na miru vsaj mesec dni ali več, odvisno od tega, kako hitro ti rastejo dlake. Dlake naj bi bile dolge vsaj 2 centimetra, preden se lahko lotiš opaznejšega oblikovanja. Če je tvoja brada po tem času še vedno nekoliko čudna – dlake ne rastejo enakomerno, ali pa se pojavljajo tudi izven želene cone poraščenosti, razmisli o alternativah: npr. zgolj o brkih, ali kozji bradici.
Vseeno pa počakaj vsaj mesec dni in ne obupaj prej, saj je povsem običajno, da po kakšen tednu ali dveh tvoja poraščenost (ki še vedno spominja na strnišče) izgleda nekoliko čudna: dlake se namreč še niso dokončno oblikovale.
2. Kako oblikovati brado?
Lahko se odločiš za občasno oblikovanje v frizerskem salonu, ali pa se postaviš pred ogledalo in v roke primeš električni brivnik. Slednjega je precej lahko upravljati, paziti moraš le na to, da bo brada na obeh straneh tvojega obraza postrižena identično. Pomagaj si s tem, da začneš striči od ušesa navzdol proti čeljusti. Pri nakupu strižnika brade se najbolj splača kupiti takšnega, ki ima več različnih nastavkov, npr. za oblikovanje zalizcev.
Škarjice pa ti bodo prišle prav za striženje predolgih dlak, ki bodo štrlele ven in kvarile celotni videz. Ohranjaj do 2 centimetra dolge dlake, saj daljše lahko delujejo zanemarjeno. Sicer pa obstaja kar nekaj različnih oblik brade: od takšne, ki je povezana z zalisci, do ozke in podolgovate bradice, brade, kjer so lica poraščena ali gladka ipd. Razmisli o tem, kakšno obliko brade izbrati, ob tem pa ti lahko pomaga upoštevanje tvoje oblike obraza.
Okroglemu obrazu pristaja nekoliko daljša brada, ki obraz optično podaljša, npr. ozka kozja bradica. Brkom, še posebej širokim pa se je boljše izogniti, saj obraz deluje še bolj poln. Pri dolgem in ozkem obrazu pa velja obratno: pristaja mu oblika, ki je širša ob strani in ožja na bradi. Velikemu obrazu pristaja polna brada, izogni se tankim oblikam, majhni obrazi pa se z bogato brado povsem izgubijo, veliko boljše so tanjše oblike.
3. Kako negovati brado?
Tako kot lasje tudi brada potrebuje redno nego, saj se tudi na njej zadržujejo delci umazanije in potu, poleg tega pa tudi hrane. Brado redno umivaj z blagim šamponom, nato pa lahko uporabiš balzam. S tem bodo dlake mehkejše in bolj voljne za oblikovanje. Lesk, lep vonj in zdrave dlake pa bo zagotovilo olje za brado. Teh je na trgu precej – pobrskaj po spletu.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej