V Braziliji se junija začenja sušno obdobje, v tem času pa so letos zabeležili 2248 požarov. Analitiki zato napovedujejo najslabše leto za amazonski pragozd doslej. Krčenje brez primere je sicer Amazonija doživela že lani, to pa je po svetu vzpodbudilo jezne odzive, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Pospešeno krčenje amazonskega pragozda za namene gospodarstva
Brazilski inštitut za vesoljske raziskave INPE, ki na svoji spletni strani spremlja požarne alarme v realnem času, toliko požarov kot v letošnjem juniju še ni zabeležil. Doslej jih je bilo rekordno veliko junija 2007, in sicer 3500.
Najhujše pa naj bi šele sledilo. Najbolj kritičen naj bi bil tako avgust. Lani je bilo v osmem mesecu več kot 30.000 požarov, kar je trikrat toliko kot v avgustu 2018.
Do večine požarov prihaja zaradi požigov in so neposredno povezani s krčenjem gozdov na račun širjenja kmetijskih zemljišč.
Stopnja krčenja amazonskega deževnega gozda je bila letos visoka že pred začetkom sušnega obdobja. Med januarjem in koncem maja je bilo tako uničenih 2000 kvadratnih kilometrov gozda, kar je 34 odstotkov več kot v enakem obdobju leta 2019, je izračunal INPE.
Ekologi za dogajanje krivijo brazilskega predsednika Jairja Bolsonara, razvpitega zanikovalca podnebnih sprememb. Prepričani so, da s tem, ko se zavzema za legalizacijo kmetijstva in rudarstva na zaščitenih območjih, promovira krčenje pragozda.
Stroka pa opozarja še, da bi lahko gozdni požari povečali dihalne težave lokalnega prebivalstva, ki ga je že tako zelo prizadela pandemija covida-19.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej