Kje lahko nastanejo napake?
2. aprila so v nabiralnike romali prvi infomativni izračuni dohodnine in četudi se ti na prvi pogled zdi, da je vse skupaj čisto preveč zapleteno, da bi lahko na njem odkril napako, si je vsekakor treba vzeti čas in zadevo temeljito prečesati. Razlogov za to je več. Morda so že podatki o davčni osnovi napačni ali napačno sešteti, morda so nam pozabili upoštevati kakšno olajšavo, vračilo je lahko prenizko ali doplačilo previsoko. Zgodi se lahko tudi, da moramo vrniti premalo, na kar smo po zakonu ravno tako dolžni predložiti ugovor, sicer smo v kazenskem prestopku. Kako se naj torej lotimo zadeve?
Najprej preverimo, če je izračun pravilen
Vsi davčni zavezanci lahko izračun preverijo s pomočjo programa za testni izračun, ki je dostopen na spletni strani DURS. S tem testnim izračunom preveriš predvsem, če se ujemajo končne številke, ne pa tudi, ali so vsi podatki in vse olajšave in bremenitve na informativnem izračunu pravilne. Za slednje si moramo vzeti čas in eno po eno prečesati. V kolikor ugotovimo kakršno koli napako, moramo podati ugovor zoper odmero dohodnine.
Kako, kje in do kdaj podam ugovor zoper informativni izračun dohodnine?
Če se z informativnim izračunom ne strinjamo, če je vračilo dohodnine previsoko ali celo prenizko, moramo v 30-ih dneh od datuma odpreme (torej od datuma, ki je natisnjen na kuverti) poslati ugovor zoper informativni izračun na pristojni davčni urad oziroma izpostavo, in sicer na obrazcu Ugovor, ki je dostopen TUKAJ. Ugovor lahko z varnim kvalificiranim digitalnim potrdilom pošljemo tudi v elektronski obliki prek portala eDavki na naslovu: http://edavki.durs.si/. Pri ugovoru ne nastanejo nikakršni stroški.
Čeprav v informativnem izračunu piše, da imamo časa za pritožbo 15 dni od vročitve, ne smemo pozabiti, da se za vročitev šteje 15. dan od datuma odpreme napovedi.
Ugovor smo dolžni poslati tudi, če je odmera dohodnine prenizka!
Naj se sliši še tako absurdno, a tudi, če moramo plačati premalo ali je osnova, ki so nam jo vzeli za izračun prenizka, in to opazimo, moramo poslati ugovor, sicer smo v prekršku. Zakon razlaga:
“Prekršek storite, če ugotovite, da je vaša davčna obveznost v informativnem izračunu prenizko ugotovljena, pa v roku za ugovor tega ne vložite oziroma ga sploh ne vložite. V tem primeru storite hujši davčni prekršek po določilu prvega odstavka 395. člena ZDavP-2, ki določa, da se z globo od 400 do 1.200 EUR kaznuje za prekršek posameznik, če v napovedi navede neresnične ali nepravilne ali nepopolne podatke in s tem spravi davčni organ v zmoto.” (VIR: Durs.gov.si)
Informativni izračun, ki ga sestavi Davčna uprava RS, šteje namreč za zavezančevo davčno napoved, če zoper njega ne ugovarja v 30 dneh od dneva odpreme informativnega izračuna. “Dolžnost zavezanca za davek je, da mora davčnemu organu dajati resnične, pravilne in popolne podatke, ki jih davčni organ potrebuje za pobiranje davka,” še določa zakon.
Kaj sledi potem, ko oddam ugovor zoper informativni izračun?
Davčna uprava RS bo ugovor zoper informativni izračun obravnavala v posebnem postopku in nam izdala odločbo o odmeri dohodnine najkasneje do 31. oktobra 2013.
Do kdaj moramo doplačati dohodnino oziroma do kdaj dobimo denar?
Dohodnino moramo plačati najkasneje v 60-ih dneh od dneva odpreme informativnega izračuna, torej datuma, narisnjenega na kuverti, konkreten datum pa je naveden tudi v informativnem izračunu. Nakazilo preveč plačane dohodnine prejmemo ravno tako najkasneje v 60-ih dneh od dneva odpreme informativnega izračuna. Konkreten datum je ravno tako naveden v informativnem izračunu.
Če informativnega izračuna dohodnine ne prejmemo, smo napoved dolžni vložiti sami
Če informativnega izračuna dohodnine ne prejmemo do 15. junija 2013, in smo zavezanec za vložitev dohodninske napovedi, smo dolžni dohodninsko napoved vložiti sami, in sicer od 15. junija do 31. julija 2013. Obrazec napovedi je dostopen na vseh davčnih uradih oziroma izpostavah in na spletni strani Davčne uprave RS, in sicer TUKAJ.
Velja to tudi za študente?
Študenti morajo davčno napoved vložiti samo v primeru, če so njihovi dohodki v letu 2012 presegli 3.228,45 EUR in do 15. junija 2013 ne prejmejo informativnega izračuna. Vsi informativni izračuni pridejo po navadni pošti.
In kaj narediti, če smo v času prejema informativnega izračuna na dopustu?
Od trenutka, ko bo Davčna uprava RS začela s pošiljanjem informativnih izračunov, do poteka roka za ugovor, je zavezancem na voljo mesec dni (informativni izračun se šteje za vročen 15. dan od dneva odpreme, za ugovor pa je na voljo 15 dni od dneva vročitve informativnega izračuna). In, da v tem času moramo priti do izračuna, sicer se lahko od ugovora poslovimo. Vsi izdani informativni izračuni so sicer vsem zavezancem, ki imajo digitalni certifikat, dostopni tudi na http://edavki.durs.si/, tako da si lahko izračun ogledamo preko spleta in preko spleta tudi vložimo ugovor.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej