Izročitev Mladića v Haag sledi v kratkem
Srbski predsednik Tadić je povedal, da preiskava o tem, kdo vse je pomagal pri skrivanju Mladića, še poteka. Ni izključil tudi možnosti, da so bile vpletene srbske državne institucije. Tadić je dejal, da so tako sprali umazanijo s svoje države in udeležencem akcije, v kateri so aretirali Mladića, čestital za dobro opravljeno delo. Izročitev Mladića v Haag pa bo, je poudaril predsednik, sledila v kratkem.
Haag je obtožnico zoper Mladića objavil leta 2001
Obtožnico zoper Ratka Mladića je haaško sodišče objavilo davnega leta 1995. Kasneje se je sicer še brez težav kazal v javnosti v Beogradu, saj je imel pri pokojnem jugoslovanskem predsedniku Slobodanu Miloševiću popolno podporo. Po Miloševićevi aretaciji leta 2001 pa se je situacija konkreno zasukala in oblasti so takoj po odmevni aretaciji za Mladićem izgubile vsako sled.
Česa je Ratko Mladić obtožen?
Mladića haaška obtožnica bremeni genocida, vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti med vojno v BiH. Osrednja dogodka, za katera naj bi bil Mladić skupaj s Karadžićem kazensko odgovoren tako osebno kot tudi po poveljniški odgovornosti, sta 43 mesecev trajajoče obleganje Sarajeva ter zavzetje Srebrenice, kamor se je med srbskim obleganjem območja zateklo skoraj 30 tisoč muslimanov.
Srebrenica – pokol brez primere
V Srebrenici se je zgodil eden najhujših pokolov v Evropi po koncu 2. svetovne vojne. Napad na Srebrenico se je začel 6 julija 1995, Mladić pa je s svojo vojsko v mesto vkorakal 11. julija in to kar s srbskimi televizijskimi kamerami. Srbska vojska, ki naj bi napad izvedla z namenom “osvoboditve srbske Srebrenice”, je ločila ženske z otroki od moških in dečkov, slednje so odpeljali na zaslišanje zaradi “vojnih zločinov”. Osem dni kasneje so srbske enote pod poveljstvom Radka mladića ubile nekaj manj kot 8000 muslimanskih mož in dečkov. Združeni narodi kljub pozivom mednarodne skupnosti niso posredovali.
Ratko Mladić – vojaški odličnjak
Ratko Mladić se je rodil očetu Neđu in mami Stani v vasi Božinovići v BIH. Kot dojenček je zbolel za tifusom skupaj z materjo in očetom in le italijanskim vojakom se ima zahvaliti, da je preživel, saj so ga ti zdravili in hranili. Po končani osnovni šoli v domačem kraju je odšel na delo v Sarajevo, kjer je delal kot kovinostrugar. Kmalu pa se je odločil, da želi kariero nadaljevati v oboroženih silah. Odšel je v Srbijo, kjer se je vpisal v vojnoindustrijsko šolo v Zemunu, kasneje pa še na vojaško akademijo, ki jo je dokončal leta 1978 kot najboljši študent z visokim povprečjem 9,57.
V JLA že kot študent
Mladić se je zaposlil v JLA še v času študija na vojaški akademiji, prvo poveljstvo pa je dobil leta 1965 kot podporočnik v Skopju, kjer je poveljeval vodu 89. pehotnega polka. Po zaključku šolanja na vojaški akademiji je odšel na novo delovno mesto poveljnika Prvega pehotnega bataljona 89, kasneje pa še v Skopje kot polkovnik ter v Štip na mesto poveljnika. Sledilo je še nekaj premestitev.
Od poveljnika glavnega štaba vojske Republike Srpske do razrešitve
12. maja 1992 je bil s strani narodne skupščine Republike Srpske in na predlog vodje bosanskih srbov, Radovana Karadžića imenovan za poveljnika glavnega štaba vojske Republike Srpske. Takrat je imel čin generalpodpolkovnika, že leta 1994 pa je postal generalpolkovnik. Na položaju poveljnika je ostal do leta 1996, saj ga je 8. novembra tega leta takratna predsednica Republike Srpske, Biljana Plavšić razrešila s položaja. Kljub haaški obtožnici, ki jo je spisala Carla del Ponte, pa je bil Mladić vse do leta 2001 v službi vojske, nato ga je tedanji predsednik Vojislav Koštunica upokojil.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej