Zakaj bi sploh dodali 2. januar in 2. maj med delovne dneve?
Seveda se najprej poraja vprašanje, kako je vlada sploh prišla na idejo, da bi lahko ukinitev dveh prazničnih dni pomagala Sloveniji na poti iz krize. Po navedbah spletnega portala Finance z dne 23. marca 2012 želi vlada z ukinitvijo 2. januarja in 2. maja kot praznična dneva oziroma njuno uvrstitvijo med delovne dneve:
1. Slovenijo vrniti med države z evropsko usklajenim delavnikom,
2. dvigniti produktivnost podjetij in
3. znižati stroške ponovnega zagona proizvodnje.
V drugih evropskih državah ta dva dneva delovna?
Slovenija je edina evropska država, ki 2. januar in 2. maj obeležuje kot praznik. Le še v Srbiji velja 2. januar za praznik. Vendar to ne pomeni, da imajo druge države zaradi tega manj dela prostih dni, saj ta dva dneva nadoknadijo z drugimi datumi. Tako recimo skorajda vse države praznujejo 6. januar (Sveti trije kralji) kot dela prost dan. To velja tako za Nemce in Avstrijce, s katerimi se Slovenija tako rada primerja, kot tudi za naše južne sosede Hrvate in Italijane. Usklajevanje z delavnikom drugih evropskih držav je iz tega vidika potemtakem popoln nesmisel.
Slovenija po številu praznikov sploh ne izstopa
Povsem logično je, da se države z različno zgodovino in kulturo razlikujejo tudi po številu praznikov ter datumih, ob katerih te praznujejo. Enostransko usklajevanje tako ne pomeni nič drugega kot le odvzemanje pravic tistim, ki so že tako ali tako v neugodnem položaju. Krajšanje števila praznikov in uskaljevanje z evropskimi državami na tem področju bi bilo smotrno in dopustno, če bi vlada ta dva (zaenkrat še) praznika nadomestila z drugima dvema. Najbolj očitna možnost, ki se ponuja sama po sebi, bi tako bil že omenjeni 6. januar, medtem ko bi se nadomestni datum za odpadli 2. maj zagotovo tudi hitro našel. Slovenija namreč po številu praznikov oziroma dela prostih dnevov (vsega skupaj jih je 13) nikakor ne izstopa, temveč se pridružuje državam kot so: Italija (13), Avstrija (14), Nemčija (med 9 in 13, odvisno od zvezne dežele, Bavarska jih ima 13). Ostale evropske države imajo večinoma 12 praznikov, poleg razvite Francije, Belgije, Nizozemske tudi Hrvaška.
Kaj nam želi vlada povedati?
Namesto, da bi se vlada reševanja gospodarske krize lotila pri sebi oziroma omejila lastno zapravljivost ter na drugi strani ustvarila podjetnikom bolj konkurenčno okolje z ukrepi, ki bi resnično šteli in pomagali, želi vlada ponovno privarčevati na plečih tistih, ki imajo manj. Po drugi strani pa bi lahko takšno ravnanje vlade razumeli tudi kot iskanje »grešnega kozla« oziroma valjenje krivde za slovensko krizo, ki je kombinacija splošne svetovne krize ter neuspešnega boja proti domačemu gospodarskemu kriminalu, stran od sebe. Ali z drugimi besedami: Slovenija je v krizo zapadla zaradi lastne lenobe, zato bomo v prihodnje vsi morali delati (še) več.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej