Fotografije aretacije Donalda Trumpa, ki te dni krožijo po spletu, so seveda lažne. Ustvarila jih je umetna inteligenca. Kljub temu pa so nekatere tako prepričljive, da bi jim lahko marsikdo verjel. Spet druge bolj spominjajo na prizore iz videoigric.
Objave Eliota Higginsa, ustanovitelja Bellingcata, na Twitterju prikazujejo, kako Trumpa zgrabijo policaji, nakar poskuša pobegniti, nato pa izbira zaporniški kombinezon, so v nekaj urah zabeležile na milijone ogledov.
Making pictures of Trump getting arrested while waiting for Trump's arrest. pic.twitter.com/4D2QQfUpLZ
— Eliot Higgins (@EliotHiggins) March 20, 2023
— Eliot Higgins (@EliotHiggins) March 20, 2023
— Eliot Higgins (@EliotHiggins) March 20, 2023
— Eliot Higgins (@EliotHiggins) March 21, 2023
Kako dandanes prepoznati lažno sliko?
Kaj lahko uporabniki Twitterja prepoznajo vedno boljše lažne fotografije, kot so Higginsove? Stvar je v podrobnostih. Programi umetne inteligence, kot sta Midjourney (s katerim so bile ustvarjene zgornje slike) in Stable Diffusion, hitro napredujejo, a jim reproduciranje realističnih, naravnih človeških teles in obraznih potez še vedno povzroča nekaj težav. Hkrati so v ozadju dogajanja pogosto opazne nedoslednosti ali napake, saj se program osredotoča na glavni objekt slike. A sčasoma bodo tudi te pomanjkljivosti odpravljene in nočemo niti pomisliti, kaj to pomeni za prihodnost družbe.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej