Kaj je ramazan?
Po islamskem izročilu naj bi med ramazanom pred približno 1.400 leti prerok Mohamed od nadangela Gabrijela prejel 114 sur Kur’ana, svete knjige islamske vere, v kateri je zapisano, da v času ramazana verniki postanejo boljši ljudje. Ramazan je deveti mesec v muslimanskem letu, med katerim velja popolna predanost postu in duhovnosti. Letošnji postni mesec bo trajal 29 dni, od 1. avgusta pa do 30. avgusta, ko se prične tridnevni ramazanski bajram. Muslimanski koledar se ravna po luninih menah, zato se začetek postnega meseca vsako leto premakne za 11 dni. Ramazan je eden izmed petih stebrov islamske vere.
Odrekanje hrani in pijači od zore do sončnega zahoda
V času ramazana se muslimani čez dan odrečejo hrani in pijači. Post je stroga obveza za vse tiste, ki so ga sposobni prenesti, gre pa za individualno odločitev. Z odrekanjem muslimani prakticirajo samodisciplino, odločnost in žrtvovanje ter izražajo empatijo do tistih, ki so prikrajšani za udobja tega sveta. S postom opomnijo, da je premoženje le sredstvo za življenje, ne pa cilj, h kateremu je potrebno stremeti (vir: islamska skupnost RS). Med ramazanom so prepovedani tudi kajenje, spolni odnosi in izgovarjanje grdih besed. Pomembna je tako čistoča misli kot tudi dejanj. Ko zaide sonce, se post prekine z molitvijo in obrokom, imenovanim »iftar«, nadaljuje pa se naslednji dan, ko ponovno posveti prvi sončni žarek.
Čas ramazana namenjen molitvi in dobroti
Dobrota je zelo pomembna v islamski veri, še posebej v času ramazana. Nobeno presenečenje ni, če v času ramazana mnoge muslimanske države organizirajo nudenje hrane revnim in brezdomcem. Verniki so v tem času še posebej prijazni in dobrosrčni. Nagrada za dobrodelnost v času ramazana naj bi bila 70-krat večja kot v ostalem obdobju leta, dobro, ki ga muslimani pridobijo v času ramazana, pa lahko uničijo z laganjem, obrekovanjem, zahrbtnostjo, lažno prisego in pohlepom. Mnogo vernikov se v času ramazana zelo pogosto zadržuje v mošejah in preživlja čas v dolgih molitvah ter branju in razlagi Kur’ana – Božje besede. Tudi na splošno je branje Kur’ana v času ramazana dobrodošlo. Nekateri verniki molijo celo noč.
V Egiptu lanterne kot simbol ramazana
Muslimanski mesec ramazan se na nek način da primerjati s katoliškim decembrom. Enako kot pri katolikih decembra zasvetijo božični okraski, tudi v muslimanskih državah zasvetijo ramazanske dekoracije. V Egiptu so zelo popularne lanterne, imenovane »fanusi«, nad katerimi se navdušujejo zlasti otroci in ki so del tisočletne tradicije ter izvirajo še iz obdobja Fatmidov. Ulice Egipta v času ramazana zasvetijo v znak veselja in praznovanja tega posebnega meseca v islamski veri. Tudi v drugih muslimanskih državah postavijo lučke po mestnih ulicah, s čimer ramazanu dodajo še toliko bolj posebno vrednost.
V Sloveniji ramazan v pričakovanju gradnje islamskega centra
Na slovenski Islamski skupnosti poudarjajo, da v letošnji ramazan vstopajo z razpisanim in objavljenim mednarodnim anonimnim idejnim projektnim natečajem za Islamski versko kulturni center v Ljubljani. Razpis bo potekal do 3. oktobra 2011. Vse ramazanske aktivnosti Islamske skupnosti v Ljubljani se bodo odvijale na zemljišču, kjer je predvidena izgradnja džamije, okoli česar pa bo tudi letos v času ramazana tekla beseda. Skupnost bo svoje programe izvajala v Ljubljani, Kranju, Kamniku, Škofja Loki, Tržiču, na Jesenicah, v Postojni, Ajdovščini, Novi Gorici, Sežani, Kopru, Izoli, Kočevju, Trbovljah, Novem mestu, Krškem, Celju, Velenju in Mariboru.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej