Na Elektro Ljubljana poudarjajo, da je pri ogrevanju bivalnih prostorov najbolj pomembno, da so prostori dobro izolirani, saj le tako preprečimo uhajanje toplote.
Preprosti ukrepi za zmanjšanje stroškov ogrevanja
Temperatura in ugodno bivalno okolje
Vsaka dodatna stopinja temperature v prostoru, ki ga ogrevamo ali hladimo, pomeni porabo energije, ki je neposredno odvisna od temperature v prostoru; v ogrevanem stanovanju vsaka stopinja nad 20° C pomeni do 6 % večjo porabo energije, torej posledično tudi višji strošek.
Zatesnjenost oken in vrat
Stara okna in vrata večinoma slabše tesnijo. V kolikor nimate namena zamenjati starih, vendar ne še dotrajanih oken in vrat, poskrbite vsaj za njihovo zatesnitev:
- nalepite tesnilne trakove na notranje pripire,
- vrežite zareze za plastične tesnilne profile,
- ustrezno nastavite okovje,
- zatesnite notranja krila pri klasičnih (škatlastih) oknih z ločenimi krili.
Učinkovito prezračevanje prostora
Prezračujemo tako, da za npr. 10 minut odpremo okno, največ trikrat dnevno v vsakem prostoru. Čim nižja je temperatura zraka, manj časa naj traja prezračevanje, saj sicer po nepotrebnem ohlajamo prostor.
Zastrta ogrevala
Ne dopustimo, da zavese zastirajo ogrevala, sežejo naj le do nivoja ogreval, saj bo le tako vzpostavljena učinkovita izmenjava toplega in hladnega zraka. Zastiranje ogrevalnih teles lahko poveča porabo energije tudi do 10 %.
Regulacijski ventili?
Če želimo doseči toplotno ugodje sedeče osebe, upoštevajte spodnja priporočila:
- v poletnem času naj bo temperatura v prostoru med 23° C in 25° C,
- v zimskem času pa med 20° C in 22° C.
Posvetujte se s strokovnjaki, ki vam bodo pomagali ustrezno (glede na prostor) nastaviti termostatske ventile.
Kakšno vrsto ogrevanja izbrati?
Lesna biomasa: Najcenejši energent za ogrevanje bivalnih prostorov je vsekakor les. V Sloveniji imamo veliko gozdnih površin, ki jih lahko izkoriščamo v ta namen. Novejši kotli na lesno biomaso nam omogočajo popolnoma avtomatično doziranje lesa in dosegajo zavidljivo visoke izkoristke, celo do 95 %.
Plin: V urbanih mestih, kjer ni mogoče ogrevanje na lesno biomaso in je omogočen dostop do plinskega omrežja, je to najbolj smotrno ogrevanje z uporabo novih kondenzacijskih kotlov, ki dosegajo zavidljivo visoke izkoristke.
Daljinsko ogrevanje: Z namestitvijo merilnikov porabljene toplote v stanovanje boste plačali le energijo, ki ste jo dejansko porabili. Rezultati kažejo, da namestitev merilnikov porabljene toplote omogoča do 30 % zmanjšanje porabljene toplote za ogrevanje.
Elektrika: Ogrevanje z električnimi grelnimi telesi (npr. kalorifer) je najdražje in najbolj neprijazno do okolja. Električna grelna telesa, ki pri svojem delovanju nimajo akumulacije toplote (termoakumulacijske peči), dosegajo zelo majhne izkoristke.
Električna energija je zaradi svoje vsestranske uporabnosti nepogrešljiva, vendar je ni na pretek, zato jo uporabljajmo odgovorno, torej tam, kjer je nenadomestljiva: gospodinjski aparati, razsvetljava … Ogrevanje z električno energijo je neodgovorno!
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej