Hoste so pri nas izjemno priljubljene. Verjetno je to posledica velikega števila barvitih sort in bogate ponudbe v vrtnarijah. A žal so hoste vse kaj drugega kot idealna okrasna trajnica, pa čeprav so izjemno enostavne za vzgojo. Potrebujejo vlažno prst, so najljubša poslastica polžev, poleg tega pa jih zrešeta poletna toča. Res je, da jih je skoraj nemogoče ubiti, saj so trdožive, a še težje je zagotoviti, da bodo celo rastno sezono videti lepe. Kaj lahko torej posadimo namesto host?
Morda pa hoste niso najbolj primerne za vaš vrt?
Večina vrst in sort host uživa v vlažni prsti in delni senci – prav tako kot njihovi največji sovražniki, polži. Čeprav je splet poln nasvetov, kako hoste zaščititi pred lažnimi slinarji, je na vrtovih, kjer so polži prisotni, nemogoče preprečiti, da sočne suličaste liste okrasne trajnice spremenijo v švicarski sir.
Ena rešitev je, da hoste gojimo v velikih posodah, ki pa morajo biti dovolj oddaljene od grmovitih in zaraščenih predelov vrta, kjer se skrivajo polži. Tako zasajene posode lahko krasijo severno stran hiše ali senčni balkon. Hoste lahko v isti posodi uspevajo kar vrsto let, ne da bi jih morali presajati, le zalivati jih ne smemo pozabljati.
Kaj posaditi namesto host
Kaj pa posaditi na vrtu na senčna mesta, za katera nam bi v vrtnarijah svetovali hoste? Dejansko obstajajo številne trajnice, ki estetsko odigrajo enako vlogo, a so hkrati bolj trpežne od host, ko gre za napade polžev in sušo.
Ena najboljših alternativ za hoste so zagotovo pljučniki (lat. Pulmonaria). Obstajajo številne vrste, hibridi in okrasne sorte, ki imajo različne oblike, vzorce in odtenke podolgovatih listov. Uspevajo v senci in na delno sončnih pozicijah, če le ni preveč suho, so zimzeleni in spomladi po cvetenju poženejo nove liste, tako da bodo vedno videti sveži. Za razliko od host pa ne marajo dolgotrajno namočene zemlje in so tudi brez namakanja zelo zadovoljni pod drevesi. Polži pa jih niti povohajo ne!
Druga preverjena alternativa hostam so spomladanske torilnice (lat. Omphalodes), ki spomladi cvetijo z živomodrimi cvetovi, ki spominjajo na spominčice. Torilnice se plazeče širijo in v nekaj letih prekrijejo tla pod drevesi in grmi. So odporne na sušo in polže, njihovi listi pa po obliki spominjajo na plitlikave hoste. V vrtnarijah najdemo predvsem dve vrsti, O. verna in O. cappadocica.
Kavkaške potočnice (lat. Brunnera macrophylla) prav tako cvetijo podobno spominčicam, njihovi listi pa so veliko večji. Čeprav je botanična vrsta zelena, so najbolj priljubljene pisanolistne vrste. Nezahtevna trajnica za polsenco, katere kosmati listi niso prvi na vrsti, ko so polži lačni.
Še ena trajnica iz železnega repertoarja slovenskih vrtnarij lahko v zasaditvah, kjer je za presuho in je preveč polžev, nadomesti hoste: bergenija. Njeni veliki usnjati listi so zimzeleni, spomladi pa cveti v odtenkih rožnate ali bele.
Jelenjak (lat. Asplenium scolopendrium) je domača vrsta praproti, ki je izvrstna alternativa hostam v delno senčnih zasaditvah, ki niso preveč mokre. Polži ne jedo praproti, tako bo jelenjak varen. Poleg tega je zimzelen, s čimer bo popestril vaš vrt v sicer sivih zimskih mesecih.
Ko smo že pri zimskih zasaditvah, še ena zeljnata trajnica s pisanimi listi eksotičnega videza, ki je polži prav tako ne napadajo, je prav tako domači laški kačnik (lat. Arum italicum). Podobno kot vsi pripadniki družine kačnikovk tudi ta vsebuje oksalno kislino, zaradi česar ga ne napadajo niti polži, niti voluharji. Njegova prednost (in tudi slabost) je to, da raste le pozimi, spomladi pa po cvetenju izgine do pozne jeseni. Tako lahko zapolni luknje v zasaditvah, kjer pozimi druge rastline mirujejo.
Kaj še čakate, presadite vašo zbirko host v posode, na njihovo mesto v gredah pa posadite katero od trpežnejših alternativ!
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej