Gunnar Garfors na svojem blogu piše, da nekaterih stvari nikoli ne smemo pozabiti, ko se odpravljamo na potovanje. Sam se je to, kot pravi, moral naučiti iz svojih napak, vi pa se lahko izognete mnogim težavam, če upoštevate njegove nasvete.
1. Vnaprej si naložite zemljevide
Na svoj pametni telefon vnaprej naložite potrebne zemljevide. Storitev GPS je resda brezplačna, nalaganje zemljevidov pa lahko prinese nezanemarljive stroške gostovanja v tujem omrežju. Ne zanašajte se na to, da bo vedno v bližini brezplačen brezžični internet.
2. Vnaprej preučite povezave
Preverite, kakšne so povezave med kraji, ki jih obiskujete. Avtobusi, vlaki, javni promet, taksiji – pripravite se, da ne boste tavali naokoli kot kura brez glave.
3. Preverite tečaj
Ne pustite se prevarati pri menjavi denarja in pri nakupih/plačilih s tuji valuto. Vnaprej se pozanimajte, kakšen je menjalni tečaj za valuto v državi, kamor potujete.
4. Preverite turistične vodnike
Gunnar s tem ne želi predlagati, da obiščete kraje iz vodnikov, kot je Lonely Planet. Prej obratno – poglejte, katere so najbolj popularne destinacije in se jim izognite! S tem se boste izognili tudi gnečam in navitim cenam, odkrili pa boste kraje, ki jih običajni turisti ne bodo videli. Ideje za oglede raje poiščite drugje.
5. Porazdelite denar
Zlato popotniško pravilo: denarja nikoli ne spravite le na enem mestu. Lahko namreč, med drugim, zabredete v težave, ko vas bodo poskusili oropati na ulici, in boste morali predati ves denar, ki ga imate sabo. Če boste v žepu imeli spravljeno manjšo vsoto, bo praznjenje manj boleče.
6. Natisnite karte, potrdila o rezervacijah itd.
V mnogih državah sveta računajte na situacije, kjer boste mogli dokazovati, kam greste, s kakšnim namenom in kje ste bili. Ponekod ne boste mogli niti vstopiti na letališče, če ne boste imeli natisnjenega potrdila o nakupu letalske karte. Ali pa boste pred vstopom v državo morali predstaviti vaš potovalni načrt, ali naslov hotela, v katerem boste bivali. Zato si natisnite vsa potrdila o rezervacijah in druge informacije.
7. Vzemite gotovino
Ne zanašajte se na to, da boste vse lahko plačali s kartico in da boste vedno našli bankomat, ko boste potrebovali denar. Gotovina je še vedno kralj. Sabo vzemite evre ali, še bolje, ameriške dolarje.
8. Bodite fleksibilni
V svojih načrtih pustite prostor za spremembe in nikar se ne poskušajte na silo držati vnaprej določenih načrtov. Morda boste na poti dobili nove ideje in vas bo pot znesla na povsem nepričakovana mesta.
9. Določite vodjo
Če potujete v skupini ali v dvoje, boste zagotovo kdaj imeli težave pri dogovarjanju. Določite dnevnega vodjo, ki bo imel omejeno moč odločanja. Izbiral bo predvsem v primerih, ki najpogosteje pripeljejo do nepotrebnega prerekanja, kot npr. katero restavracijo izbrati in katero stvar si ogledati prvo.
10. Vzemite pisalo
Na poti, predvsem na mejnih prehodih, boste morda morali izpolnjevati obrazce in nikar ne računajte na uradnike, da vam bodo posodili svoje pisalo. Ne povzročajte zastojev v čakalnih vrstah in vzemite svoj kuli. Poleg tega boste morda kdaj vprašali za pot in prijazni domačin vam bi z veseljem narisal pot – če bi le imeli pisalo.
11. Potujte na nenavadna mesta
Ne ozirajte se na to, kam potujejo mase turistov. Zakaj bi na vsak način morali odpotovati nekam, kamor potujejo vsi, da bi se na koncu drenjali v gneči in videli stvari, ki ste jih že tisočkrat videli na televiziji. Bodite izvirni in pustolovski ter izberite nenavadno destinacijo. Najbrž bo tudi cenejša!
12. Jejte lokalno hrano!
Saj vendar niste potovali v Azijo, da bi tam jedli v ameriških restavracijah s hitro prehrano? Če se iz zdravstvenih razlogov bojite jesti hrano z ulice, pač poiščite restavracijo z lokalno hrano, ki se vam zdi na pogled čista in urejena. Hrana je del kulture, ki jo želite spoznati.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej