Na enem izmed nenaseljenih Fidžijevih otokov je bil posnet tudi film Brodolomec s Tomom Hanksom v glavni vlogi. Tisti, ki ste ga gledali, se verjetno spomnite turkizne barve kristalno čistega morja in neskončno dolgih belih peščenih plaž. Plaže na Fidžiju nedvomno sodijo med najlepše na svetu, a Fidži je še veliko več kot to …
Zasebni raj – Fidži
V mirnih zalivih Fidžija se vitka palmova drevesa nagibajo nad neskončno turkizno morje. Pod palmami so številni zasebni moteli in hišice iz lesa, med njimi pa so napete platnene gugalnice, v katerih sanjarijo turisti, ki so pobegli pred hrupom in stresom civilizacije. Kopalci lahko v miru prisluhnejo zvoku oceanskih valov, ki se razlivajo čez drobna bela zrna mivke, se potapljajo v plitvini in plavajo v popolnoma prozorni vodi, zaradi katere se cela plaža sveti kot kristal.
Fidži je otočje ljubezni
Za številne zahodnjake, predvsem Avstralce in Američane, je Fidži prva izbira za kraj njihove poroke ali medene tedne. Namesto, da bi za svojo svatbo v ZDA zapravili več deset tisoč dolarjev, za svoj najslajši mesec v življenju raje odštejejo okoli dva to tri tisoč dolarjev, kolikor stane paket poroke in dopustovanja na Fidžiju. Tu pa za svoj denar dobijo nepredstavljivo več – od koral in rib pod vodo, do ptic v zraku in pisanega sadja na tropskih drevesih.
Fidži je tudi raj za deskanje in potapljanje
Na Fidži leto za letom prihajajo tudi številni jahalci valov, saj je ena izmed najpriljubljenejših destinacij surferjev. Topla voda, konstantni valovi in nizke cene privabljajo vedno več iskalcev neskončnega poletja. Tudi potapljaškim navdušencem se zdi, da so končno našli, kar so iskali – pisane korale s še bolj pisanimi ribami, med katerimi plujejo miroljubni morski psi.
Prvinska lepota pragozdov na Fidžiju
Podobno navdušeni so tudi tisti, ki obiščejo Fidžijeve pragozdove, kjer se raznolike ptice postavljajo s pisanim perjem. Pragozdovi Fidžija so edinstveni tudi po tem, da v njih skoraj ni nevarnih živali ali strupenih žuželk. Vseeno se v njihove globine ni dobro spuščati brez lokalnega vodiča, saj se je zaradi gostega rastja po njih težko premikati, orientacija pa je skoraj nemogoča. V pragozdovih je kar nekaj krajec, ki jih holivudske kamere niso mogle prezreti, najslavnejši pa so slapovi Bouma na otoku Taveuni, kjer so posneli Vrnitev v Plavo laguno.
Kulinarični užitki na Fidžiju
Tisti, ki se mu uspe odtrgati od lepot plaž in pragozdov, se bo v vaseh v notranjosti Fidžija spoznal še s kulturo tega eksotičnega otočja. Zadovoljstvo posebne vrste je obisk lokalne tržnice, ki kar kipi od stoterih barv sadja in zelenjave. Seveda morate vse tudi poskusiti in napolniti želodce z eno izmed specialitet tamkajšnje kuhinje, v kateri prednjači kokosovo mleko z imenom lolo. V njem se postrežejo slastni plodovi morja in najbolj znana jed kokoda, marinirana riba v limoninem soku s pekočimi čiliji.
Bogata kulturna mešanica
Polinezijsko, malezijsko in indijsko poreklo prebivalcev Fidžija ustvarja prelepo kulturno mešanico. Danes lahko na vsakem koraku srečate nasmejane obraze domačinov, ki pa so še pred malo več kot sto leti veljali za kanibale. Konec 19. stoletja naj bi v neki vasici pojedli tudi misijonarja Thomasa Bakerja. A naj vas to ne prestraši, saj je ta običaj že zdavnaj mrtev. Pravzaprav se je na nedavnem izboru turističnih destinacij z najprijaznejšimi domačini Fidži uvrstil med prvih pet.
Fidži = kava in pesem
Prebivalci Fidžija obožujejo predvsem dve stvari: kavo in pesem. A njihova kava je malce drugačna od naše, saj se tako imenuje napitek iz korenine določene vrste poprovca, ki ima blag sproščujoč učinek, je zelo zdrav, najpogosteje pa se pije ob obrednih ali svečanih priložnostih. Tudi če vam bo uspelo zamuditi vse njihove praznične dogodke, na katerih ne manjka tradicionalnega plesa, boste slišali glasbo in petje teh vedrih ljudi. Fidžijci ne potrebujejo posebne priložnosti, da v roke primejo kitaro ali kakšen drug tradicionalen inštrument in zapojejo v skupini. Pesem jih spremlja skoraj vedno in povsod – med delom, sprehodom ali ležanjem na plaži.
In kje sploh je ta Fidži?
Fidži je otoška država v Tihem oceanu, ki jo sestavlja okoli 330 otokov, od katerih pa jih je poseljenih le slaba tretjina. Na arhipelagu, ki se nahaja vzhodno od Avstralije in severovzhodno od Nove Zelandije, živi okoli 850.000 prebivalcev. Prestolnica Fidžija je mesto Suva, ki se nahaja na največjem otoku, Viti Levu. Uradni jezik je fidžijščina, govorijo pa tudi angleščino in hindu. Imajo tudi svojo valuto, fidžijski dolar, zaradi inflacije pa se je pred potovanjem dobro pozanimati o trenutnem tečaju. Otočje je mogoče prekrižariti v treh do štirih dneh, do izhodišča organiziranega križarjenja pa vas lahko popelje vodni taksi, ki povezuje vsa večja mesta, ali z majhnim letalom, kar je zaradi neponovljivega razgleda iz zraka na morje in otoke izkušnja, ki je ne boste zlahka pozabili.
Vas je zamikalo, da bi odpotovali na katero od sanjksih destinacij? Najugodnejše ponudbe poiščite ne prvem spletnem brskalniku s popolno ponudbo turističnih destinacij GoHq.com, ki združuje ponudbe spetnih in klasičnih agencij.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej