Nezemeljska pokrajina #1: Krvavo jezero s termalnimi izviri (Japonska)
Krvavo jezero je nezemeljska pokrajina, ki je ena izmed devetih “peklov” – jezer s termalnimi vrelci blizu mesta Beppu na otoku Kyushu na Japonskem. Jezera so obarvana rdeče zaradi visoke vsebnosti železa in so pomembna turistična točka za radovedneže, ki si želijo videti srhljive peklenske vrelce, ki so aktivni že milijardo let.
Nezemeljska pokrajina #2: Otok Socotra (Indijski ocean)
Otok Socotra je del skupine štirih otokov, ki so bili pred 6-7 milijoni let geografsko ločeni od afriške celine. Nahaja se v Indijskem oceanu, 250 km od Somalije in 340 km od Jemna. Podobno kot otočje Galapagos, tudi Socotra nudi življenje 700 redkim primerkom živalskega in rastlinskega sveta, od tega je ena tretjina endemičnih, nekateri primerki so stari tudi 20 milijonov let. Podnebje je vroče in suho, nezemeljsko pokrajino pa poleg nenavadnega rastlinja tvorijo peščene plaže in hribovje visoko do 1525 metrov.
Nezemeljska pokrajina #3: Rio Tinto (Španija)
Ogromni površinski rudniki Rio Tinto so najstarejši še obratujoči rudniki na svetu, iz katerih pridobivajo železo, baker, srebro in druge rude. V uporabi so od antičnih časov, po legendi so ravno to rudniki kralja Solomona. Nahajajo se na jugozahodu Španije, poimenovani pa so po reki z rdečkastimi tokovi, ki teče skozi njihovo območje. Barvo reke povzročajo težke kovine.
Nezemeljska pokrajina #4: Kliluk, pikčasto jezero (Kanada)
V vročem poletnem soncu voda iz pikčastega jezera, ki se nahaja v Britanski Kolumbiji, izhlapi in kristalizira minerale v obliki belih krogov. Takšni “bazeni” odsevajo mineralne vsebine vode v odtenkih modre in zelene barve, kar tvori nezemeljsko pokrajino. Poimenovanje jezera izhaja od Indijancev. Menili so, da ima pikčasto jezero zdravilni učinek, obstaja tudi legenda, da so sovražna plemena v bojih vzpostavljala premirja, da bi lahko ranjence oskrbela v jezeru.
Nezemeljska pokrajina #5: Salar de Uyuni (Bolivija)
Največja slana puščava na svetu se nahaja na jugozahodu Bolivije na 3656m nadmorske višine in se razteza na 10582 kvadratnih metrov. Nastala je kot posledica premikov in prestavljanj prazgodovinskih jezer, prekrita pa je z nekaj metrsko oblogo soli. Jezero-puščava vsebuje 50-70% svetovne zaloge litija. Kot zanimivost: v novembru je Salar de Uyuni pomemben prostor za legla treh vrst rožnatih južnoameriških flamingov.
Nezemeljska pokrajina #6: Vale da Lua, Mesečeva dolina (Brazilija)
Mesečeva dolina je skalnata pokrajina, izdolbena od vode, ki tvori naravne plavalne bazene in se nahaja v narodnem parku Chapada dos Veadeiros v pokrajini Goias v središču Brazilije. Celotni park se razteza na 655 kvadratnih kilometrih in je pod zaščito Unesca. Starost planote strokovnjaki ocenjujejo na 1,8 milijard let, zato so skalnate tvorbe Mesečeve doline znane kot najstarejše na svetu.
Nezemeljska pokrajina #7: Suhe doline (Antarktika)
Suhe doline so mogočna pokrajina na Antarktiki, ki se razteza na 4800 kvadratnih kilometrov in je edina velika pokrajina na Antarktiki brez ledu. Ime so dobile zaradi ekstremno nizke vlažnosti in pomanjkanja snega ter ledu. Površje te nezemeljske pokrajine primerjajo s površjem Marsa. Pod ledeniki, v izjemno slani vodi, ali v skalovjih, zakriti od suhega podnebja, živijo nenavadni preprosti organizmi in bakterije.
Nezemeljska pokrajina #8: Skalnati gozd Shilin (Kitajska)
Skalnati gozd Shilin se nahaja v nacionalnem parku Shilin v provinci Yunnan na jugozahodu Kitajske, ki ze razteza na 350 kvadratnih kilometrov. Visoke pokončne skalnate tvorbe, ki se poganjajo iz tal kot kakšni mogočni stalagmiti v nezemeljski pokrajini, so stari preko 270 milijonov let in tvorijo iluzijo nenavadnega skalnatega gozda, ki je kot sveti kraj prizorišče lokalnih festivalov.
Nezemeljska pokrajina #9: Richat (Mavritanija)
Spektakularna pokrajinska tvorba v jugozahodnem delu Sahare v Mavritaniji, imenovana Richat, je s svojim petdeset kilometrskim premerom vidna iz vesolja in je od prvih poletov v vesolje pogosta orientacijska točka za astronavte. Strokovnjaki so včasih bili mnenja, da je velikanska tvorba posledica udarca meteorita, vendar v zadnjem času prevladuje teorija o eroziji.
Nezemeljska pokrajina #10: Eisriesenwelt, Ledene jame (Avstrija)
Ena izmed najbolj nezemeljskih pokrajin na Zemlji, ki se nahaja najbližje našim krajem, zato vsekakor priporočamo ogled, so ledene jame Eisriesenwelt v bližini Salzburga v Avstriji. Jame se raztezajo na več kot 40 kilometrih, vendar je samo prvi kilometer labirinta odprt za nepozaben ogled. Vsako leto, odvisno od deževne sezone, naravne ledene tvorbe v jamah spreminjajo svojo obliko, zato je vsak ponoven ogled novo nepozabno doživetje.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej