Do konca leta bo potekla veljavnost nekaj več kot 27.000 potnim listom in skoraj 73.000 osebnim izkaznicam, zato na ministrstvu svetujejo, da ob načrtovanju potovanj in poletnih dopustov pravočasno preverite, ali imate ustrezen in veljaven osebni dokument za potovanje.
“Trenutno ima veljaven potni list 667.507 državljanov, osebno izkaznico pa 1.837.086 državljanov,” so navedli v sporočilu za javnost.
Spomnili so, da lahko slovenski državljani z veljavno osebno izkaznico vstopijo in prebivajo do 90 dni v vseh državah Evropske unije, državah Evropskega gospodarskega prostora, Švici, Albaniji, Bosni in Hercegovini, Srbiji, Črni gori, Severni Makedoniji, Gibraltarju, Martiniku, Moldaviji, Monaku, San Marinu in na Azore. Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve ob tem svetuje, da v izogib zapletom na Gibraltar potujete s potnim listom.
Za obisk drugih držav je treba imeti veljaven potni list. Določene države zahtevajo, da je potni list ob vstopu na njihovo ozemlje veljaven vsaj še pol leta ali več, zato svetujejo tudi, da se v primeru potovanja predvsem v države z vizumskim režimom pravočasno pozanimate o posebnih pogojih vstopa v te države na turističnih agencijah, spletnih straneh ali diplomatsko-konzularnih predstavništvih tujih držav.
Vlogo za izdajo potnega lista ali osebne izkaznice je mogoče vložiti na katerikoli upravni enoti. Ministrstvo priporoča, da vlogo vložite vsaj 10 dni pred dnem potovanja, državljani, ki se znajdejo v stiski in potrebujejo dokumenta hitreje, pa lahko prosijo za tako imenovano prioritetno ali nujno izdelavo dokumentov, so dodali. To pomeni, da sta potni list in osebna izkaznica izdelana in odpremljena na pošto v roku enega delovnega dne, vendar pa takšna izdelava za državljana pomeni tudi dodatne stroške, saj je ob vlogi treba plačati dvojno upravno takso.
Kot je navedeno na spletni strani e-uprava se cena izdelave osebne izkaznice giblje od 21,87 do 29,53 evra, odvisno od vrste oziroma dolžine veljavnosti tega dokumenta. Strošek izdelave potnega lista pa od 37,37 do 48,67 evra.
Staršem pa posebej priporočajo, da so pozorni na veljavnost listin otrok, saj te potečejo v krajšem času kot njihovi dokumenti. Otroku do dopolnjenega tretjega leta starosti se izdata potni list oziroma osebna izkaznica z veljavnostjo treh let, otroku od tretjega do 18. leta starosti pa z veljavnostjo petih let.
Otrok, ki potuje v tujino, potrebuje za prehod meje svoj potni list oziroma osebno izkaznico. Vlogo za izdajo potnega lista ali osebne izkaznice za otroka vloži njegov starš oziroma zakoniti zastopnik na katerikoli upravni enoti, k vlogi pa je treba predložiti v uničenje star dokument in fotografijo otroka v velikosti 3,5 x 4,5 centimetra oziroma ustrezno potrdilo fotografa o izdelani e-fotografiji.
Otrok, ki je starejši od osem let in se praviloma že zna podpisati, mora biti zaradi preverjanja istovetnosti in podpisa navzoč ob vložitvi vloge. Ob izdaji potnega lista oziroma osebne izkaznice po dopolnjenem 12. letu starosti se otroku odvzameta tudi dva prstna odtisa.
Ob izgubi, pogrešitvi ali kraji dokumentov mora državljan o tem čim hitreje obvestiti katerokoli upravno enoto, saj prijava pogrešitve zgolj na policijski postaji ne zadošča. Izgubo je treba prijaviti najkasneje v roku osmih dni oziroma v roku osmih dni po prihodu v Slovenijo. Na ministrstvu ob tem opozarjajo, da opustitev naznanitve lahko privede do zlorabe dokumenta in identitete in je hkrati prekršek, za katerega je predpisana globa od 125 do 400 evrov.
Če ostane državljan brez potnega lista ali osebne izkaznice v tujini, se lahko obrne na najbližje diplomatsko-konzularno predstavništvo Slovenije. Naznanitev pogrešitve potnega lista namreč lahko opravi tudi tam, za prihod domov pa se mu izda potni list za vrnitev.
Vlogi za izdajo potnega lista za vrnitev je treba predložiti dve fotografiji. Zakon o potnih listinah določa, da mora organ, pristojen za kontrolo prehajanja čez državno mejo, državljanu, ki nima veljavne potne listine, njegovo državljanstvo in istovetnost pa nista vprašljiva, dovoliti prihod v državo. To pride v poštev, kadar državljan ostane brez potovalnega dokumenta v eni od sosednjih držav.
Če državljan z dokumentom skrbno ravna, pa ostane brez njega v okoliščinah, ki jih sam ni mogel preprečiti, na primer kraja iz stanovanja ali rop, pa je priporočljivo, da to takoj prijavi tudi najbližji policijski postaji, ki izda ustrezno potrdilo o prijavi.
Prav tako je pomembno, da v primeru, ko dokument, ki ga je državljan naznanil kot pogrešanega, ukradenega ali izgubljenega, ne uporablja več, če ga ponovno najde, saj ima lahko pri prehodu meje težave.
Zaradi zaščite pred zlorabo identitete s strani tretje osebe, ki bi morebiti želela uporabiti ukraden, pogrešan ali izgubljen potni list ali osebno izkaznico kot svojo, se namreč Interpolu dnevno posreduje podatke o serijskih številkah takšnih neveljavnih listin. Morebitno najdbo je zato treba sporočiti upravni enoti, so še navedli na notranjem ministrstvu.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej