Veliko je že bilo napisanega na to tematiko, morda ne v Sloveniji, vsekakor pa po svetovnih prestolnicah, kjer se gibljem. Sam nisem pogost uporabnik kravate. Moja garderoba skriva kakšnih 20 primerkov, vsekakor pa je teorij o izvoru in uporabnosti tega popularnega moškega »ovratnika« ogromno. Pa poglejmo nekaj bolj zanimivih.
Dvigovanje moškega ega (dobesedno!)
Kravata ponese oko opazovalca navzdol, proti sredini moške postave. Oh, ja, že vemo kam to pelje!? No, skratka, določeni namigujejo, da kravata pomaga usmeriti oko opazovalca na naše bogastvo! Je v tem kaj resnice? Presodite sami. Seveda, če je v tem kaj resnice, kaj lahko potem rečemo o moških, ki nosijo metuljčke? “Glej kamorkoli, samo ne dol?!” To nima logike, je pa morda super tematika za debato ob pivu.
Prekrivanje
Spet druga teorija predlaga, da so kravate samo pokrivalo za nekvalitetne srajce oz. cenene gumbe. Ta ni slaba! Kot tudi ni slab namig, da moški nosimo kravate, ker z njimi taktično zakrijemo madeže na naših srajcah. Hmmm…?! Ste kdaj opazili, kako nekateri vneto zavihtijo kravato čez ramo, ko se lotijo hrane? To moški seveda naredimo, da nam kravata ne stoji na poti, ko hrana potuje iz krožnika do naših ust, vsekakor pa je kravata potem super krinka za morebitne madeže, ki so se pripetili med tovrstnim potovanjem. Seveda tisti, ki podpirajo to teorijo, nimajo pojma o naših (moških) super manirah prehranjevanja.
Ženska
Spet tretja teorija navaja, da so si kravate omislile ženske, saj je ta “ovratnica” zelo uporaben pripomoček pri vleki oz. krotenju domačih ljubljenčkov (beri: moških). Moška kravata naj bi tako simbolizirala javnosti prikrito žensko “glavno” vlogo v svetu, moški pa smo se seveda s tem pogojem strinjali in v zameno dobili “glavno” vlogo v filmu vsakdanjega življenja. Hmmm… Človek se vsekakor mora zamisliti?! (Tale bela kravatica tudi na njej ne bi tako slabo zgledala…) Hmmm… gremo dalje!
Vojskovanje
Kot pri večini zadev tudi pri kravati najdemo odgovore v preteklosti. Dodatki za okoli vratu sicer segajo na stotine let v preteklost in so po vsej verjetnosti prišli v uporabo zaradi številnih vojn. Včasih so se ljudje zares veliko pretepali, danes to počnejo samo še mentalno šibkejši (oz. moški, ki se brani pred temi).
Izbrskali smo zgodovinske zapiske, ki nakazujejo, da je leta 1660 vojaški regiment iz Hrvaške (takrat del Austro-Madžarskega imperija, tako da so sigurno bili zraven tudi Slovenci!) slavil veliko zmago nad turškimi silami in med drugim so jih povabili v Pariz. Vojaške heroje je sprejel sam Kralj Louis XIV in opazil njihove bleščeče obarvane ovratnike, narejene iz modne svile. Nakar je bil Louis velik ljubitelj mode, je takoj izdal kraljevski ukaz, da se formira poseben regiment, katerega je poimenoval “Royal Cravattes”. Tako naj bi beseda kravata izvirala iz besede “Croat” (Hrvat). Ojej, ko Hrvatje to izvedo, bodo iz tega seveda naredili celo dramo. Ne čudite se, če kmalu na hrvaških bencinskih črpalkah opazite zaposlene v kravatah z vzorcem hrvaške zastave.
Trend se širi!
Seveda ni minilo dolgo časa, preden se je trend iz Pariza razširil po Evropi in seveda tudi v bližnjo Anglijo, kjer je vsak pravi “gentleman” absolutno moral okrasiti svoj vrat s to najnovejšo iznajdbo, če je želel biti obravnavan kot “well-dressed”. Trendi so se kot vedno spreminjali in včasih so se dekorativni ovratniki nosili tako visoko, da človek ni mogel obrniti glave, brez da ne bi obrnil celega telesa (dober primer: Robocop). Govorilo se je celo, da so nekateri tovrstni ovratniki bili posebej izdelani in med drugim služili tudi kot varnostni ščitniki pred rezi mečev. Hmmm… tukaj že malo spominja na Tom in Jerry…
In kako je potem ta večinoma “neuporaben” element moške modne tradicije prešel v vsakdanjo kulturo poslovnega oblačenja, je še danes neznano večini zgodovinarjev, saj so vsi pričakovali, da bo kravata prej ali slej izgubila na popularnosti in enostavno – izginila! To se seveda ni zgodilo in danes se vsi strinjajo(mo), da dokler bodo svetovni in poslovni voditelji nosili kravato, bodo temu trendu sledili tudi mladi oz. novo pečeni managerji.
Spreminjajoč se stil
Trend oblačenja se seveda (hvala bogu) nenehno spreminja in medtem ko so številni novi internet milijonarji ob koncu 20. stoletja vzpostavili prepoznaven stil majice in opranih kavbojk, se je stil gentlemenskega oblačenja v poslovnem svetu in konzervativnih slojih nedvomno obdržal in se sedaj na veliko vrača v splošno popularnost! Nekatera podjetja tako že zamenjujejo “casual” stil oblačenja z “in vogue” in standarden dodatek k slednjemu je seveda kravata! (adijo vidni madeži na srajci!).
Seveda je na svetu tudi vedno več moških, ki so modno osveščeni in poučeni (hvala bogu in hvala Fashion.si) ter jih zelo, zelo zanima, kaj in kako dajejo na svoje telo. K popularnosti nedvomno pripomore tudi oblikovanje trendov s strani modne industrije, ki z obstojem celovitosti modne garderobe nedvomno bolje zasluži kot pa bi samo z majicami in strganimi kavbojkami.
Za konec pa še to! Do danes noben zgodovinar, znanstvenik ali modni poznavalec ni podal logične obrazložitve za vse tiste, ki redno nosijo grde kravate in po možnosti popisane z nerazumnimi napisi. Očitno tovrstne posameznike modni trendi nikoli niso in jih tudi ne bodo dosegli.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej