1. Kajenska paprika
Kajenska paprika, ki jo včasih prodajajo kot kajenski poper, je pekoča začimba iz mlete rdeče paprike vrste capsicum annuum, ki prihaja iz Francoske Gvajane. Kajenska paprika naj bi bila zelo zdravilna, saj vsebuje veliko vitamina A, vitamin B6, vitamin E, vitamin C, riboflavin in kalij. Kajensko papriko lahko dodaš vsem jedem, pri katerih želiš ustvariti bolj pikanten okus. Zelo se poda k siru, pečeni koruzi, jajčevcem, paprikam, paradižnikovim omakam, krompirjevim jedem, rakcem, ribam ali jastogu.
2. Kumina
Kumina je druga najbolj razširjena začimba za črnim poprom. Uporabljajo jo v indijski, pakistanski, severnoafriški, bližnjevzhodni, šrilanški, kubanski, severnomehiški, uzbeški in kitajski kuhinji. Kumina pomaga pri različnih prebavnih oz. želodčnih težavah. Kumina je ena glavnih sestavin curry prahu in pogosta sestavina otroških čajev, ki so namenjeni lajšanju trebušnih krčev. Uporabiš jo lahko za začinjanje jedi s fižolom, kuskusom, jajčevci, v jedeh s piščancem, jagnjetino ali svinjino, v ribjih jedeh, lečinih in grahovih omakah, z rižem ali kromprijem, s klobasami in jajci, v enolončnicah in juhah.
3. Cimet
Brez cimeta ne moreš pripraviti niti štrudla niti kuhanega vina. Cimet so svoje čase uporabljali kot zdravilo proti prehladu, gotovo zavoljo njegovih antimikrobnih lastnosti, ki delujejo tudi kot naravni konzervans za hrano. Cimet je močan antioksidant, odganjal pa naj bi tudi mrčes. Zelo učinkovit je pri pobijanju ličink komarjev. Cimet naj bi pomagal tudi pri diabetesu tipa 2, zobobolu in slabem zadahu. Na spletu lahko najdete tudi bizarno tekmovanje v tem, kdo lahko poje celo jedilno žlico cimeta, ne da bi cimet vdihnil in bruhal – gre za praktično nemogočo nalogo. Najboljši cimet prihaja s Šri Lanke. Cimet uporabljamo za začinjanje najrazličnejših jedi z jabolki, jagodičevjem, pomarančami, hruškami in drugim sadjem, čokolade, pite, pa tudi jedi z rižem, jagnjetino in piščancem. Razen v kuhano vino se odlično poda tudi v kavo.
4. Origano
Ni pice brez origana! Vendar pa origano ni samo za na pico, ampak je temeljna začimba mediteranskih kuhinj, pa tudi širše. Tako ga veliko uporabljajo v turški, palestinski, sirijski, grški, portugalski, španski, latisnkoameriški in seveda italijanski kuhinji. Odlično se poda v paradižnikove omake vseh vrst, na pečeno zelenjavo ali meso na žaru. Na Filipinih ga dodajo pri kuhanju govedine, da ublaži vonj kuhanja, in seveda doda k okusu. Uporabiš ga lahko v slastni grški solati, k turškim mesnim jedem kot je kebab, nepogrešljiv pa je v italijanskih paradižnikovih omakah, še posebej tisti za pico. Tudi origano je nadvse zdravilna začimba oz. zelišče, saj ima močne antiseptične lastnosti, poleg tega pa je tudi močno pomirjevalo – že blag čaj zagotovo trden spanec.
5. Bazilika
Bazilika je močan antioksidant, ima antibakterijski učinek, v ljudski medicini pa se uporablja tudi za zdravljenje astme in sproščanje stresa. Baziliko poznamo predvsem kot začimbo v italijanski kuhinji, na primer v pestu genovese, a to nikakor ni edina uporaba za to začimbo oz. zelišče. Na Tajvanu recimo dodajajo baziliko v goste juhe, ali pa liste bazilike ocvrejo v globokem olju in jih jedo skupaj z ocvrtim piščancem. Še bolj zanimiva pa je uporaba tajske bazilike – na Tajvanu jo radi vmešajo v smetano ali mleko, iz katerega potem naredijo zanimive sladolede ali čokoladne bombone. Nekatere vrste bazilike se odlično podajo k sadju, kot so jagode, maline in slive. Baziliko v omakah je najbolje uporabiti čisto sveže natrgano, tik pred koncem kuhanja ali v solatah. Bazilika se odlično poda k jedem s paradižnikom, mozzarelli, česnu, čebuli in olivam. Dobro se združuje z origanom, rožmarinom in žajbljem, druge začimbe pa jo preveč nadvladajo.
6. Peteršilj
Poleg soli in popra je peteršilj verjetno ena najpogosteje uporabljenih začimb oz. zelišč. Peteršilj naj bi pomagal pri visokem pritisku, deluje pa tudi kot diuretik in pomaga pri vnetju sečil. Pomagal naj bi tudi proti srbenju zaradi komarjevega pika. Peteršilj dodajamo jedem s piščancem in perutnino nasploh, jajci, ribami, jajčevci, lečo, gobami, školjkami in drugimi morskimi sadeži, riževimi in krompirjevimi jedmi, v omake za testenine, jedi s paradižnikom ali bučkami. Dobro se druži s česnom in čebulo, saj pomaga preprečevati zadah, ter z limono. Svež peteršilj dodamo že pripravljeni jedi, služi pa tudi kot lepa dekoracija. Pri ribjih jedeh je seveda nepogrešljiva tržaška omaka, peteršilj pa izboljša okus tudi vsaki juhi.
7. Rožmarin
Rožmarin je za spomin! Rožmarin se kot začimba široko uporablja v mediteranski kuhinji, saj izboljša okus zelo raznolikim jedem. Iz rožmarina lahko pripraviš tudi zeliščni čaj. Rožmarin naj bi imel veliko železa, kalcija in vitamina B6, vendar pa je nedavna raziskava pokazala, da rožmarin poslabša absorpcijo železa iz hrane. V običajnih kulinaričnih odmerkih je rožmarin povsem nenevaren oz. zdrav, nekaj previdnosti je treba le pri epilepsiji, rožmarin pa lahko pri nekaterih ljudeh izzove tudi alergično reakcijo. Z rožmarinom torej ne pretiravaj, še posebej pa ga ne ponujaj epileptikom, nosečnicam in doječim mamicami. Rožmarin izboljša okus jedi s fižolom, piščancem, žitaricami, jagnjetino in teletino, lososom, svinjino, špinačo, gobami in seveda steakom ter ribjim jedem.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej