Turnir se je leta 1960 imenoval evropski pokal narodov, Uefa ga je zatem kot evropsko prvenstvo organizirala vsaka štiri leta. Prvi turnir je gostila Francija, zmagala pa je Sovjetska zveza, ki je v finalu v Parizu po podaljških premagala Jugoslavijo z 2:1.
V tekmovanju, ki je bilo na izpadanje, je sodelovalo le 17 ekip, med katerimi ni bilo nekaterih nogometno uglednih držav, kot so bile Zahodna Nemčija, Italija in Anglija.
Ekipe so igrale tekmo doma in v gosteh, šele s polfinalom pa se je začel zaključni turnir, katerega gostitelj je bil znan, ko so bili znani polfinalisti.
V četrtfinalu je Španija, ki je bila takrat pod vodstvom desničarskega diktatorja Francisca Franca, zavrnila pot v Sovjetsko zvezo. Španijo so tako diskvalificirali, v polfinalu pa so bile ob Franciji takrat tri komunistične države – Jugoslavija, Sovjetska zveza in Češkoslovaška.
V polfinalu so Sovjeti v Marseillu zlahka s 3:0 premagali Češkoslovaško, Jugoslavija pa je po pravi drami z devetimi zadetki s 5:4 ugnala Francijo, potem ko je že dvakrat zaostajala za dva zadetka.
Češkoslovaška je nato v tekmi za tretje mesto premagala Francijo z 2:0, v finalu, ki je bil točno pred 60 leti, pa je Jugoslavija pred 17.966 gledalci na Parku princev povedla z golom Milana Galića v 43. minuti.
Sovjeti, pri katerih je branil sloviti Lev Jašin, so izenačili v 49. minuti prek Slave Metrevelija, v 113. minuti pa je zmago Sovjetski zvezi prinesel Viktor Ponedelnik.
Uefa je takrat tudi izbrala ekipo prvenstva, v kateri je bil vratar Jašin, branilca sta bila Ladislav Novak iz Češkoslovaške ter Vladimir Durković, vezisti so bili Josef Masopust (Češkoslovaška), Valentin Ivanov in Igor Netto (oba Sovjetska zveza), napadalci pa Metreveli, Ponedelnik (oba Sovjetska zveza), Galić, Bora Kostić in Dragoslav Šekularac (vsi Jugoslavija).
Po Sovjetski zvezi je leta 1964 slavila Španija, nato pa Italija (1968), Zahodna Nemčija (1972), Češkoslovaška (1976), Zahodna Nemčija (1980), Francija (1984), Nizozemska (1988), Danska (1992), Nemčija (1996), Francija (2000), Grčija (2004), Španija (2008), Španija (2012) in nazadnje Portugalska (2016).
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej