Slovenija je zaradi svoje geografske lege ena najbolj izpostavljenih držav v boju z nelegalno trgovino. Še zlasti to velja za tobak, ki v Slovenijo priteka iz držav nekdanje Jugoslavije. Črni trg s tobakom danes po ocenah predstavlja okoli 10 odstotkov tobačnih izdelkov, največ nezakonitih cigaret – okoli 72 odstotkov – pa po podatkih svetovalne družbe KPMG v Slovenijo pride iz Bosne in Hercegovine ter Srbije, kjer so tobačni izdelki bistveno cenejši kot v Sloveniji. 35 odstotkov prodanih cigaret pa v Sloveniji kupijo tujci v tranzitu.
Najbolj zastopane blagovne znamke med cigareti, ki jih kupujejo tujci v Sloveniji, ter cigareti, ki prihajajo iz BiH in Srbije, so mednarodne prepoznane znamke cigaret.
In kaj potem, če je v Slovenijo pretihotapljenih nekaj cigaret?
Verjetno sedaj razmišljate o tem, zakaj bi bil to vaš problem. Konec koncev tihotapljenje škodo povzroča proizvajalcem cigaret in ne nam. Toda ni tako preprosto. Najprej, nad nelegalno uvoženimi in prodanimi cigareti ni nobenega nadzora, zato je njihova kakovost dvomljiva. To ne vpliva samo na užitek, ampak tudi na zdravje Slovencev in stroške zdravstvenega sistema, povezane s kajenjem.
Prav tako tihotapljenje cigaret pomeni velik izpad prihodkov za državni proračun, saj je bilo samo v lanskem letu iz naslova trošarin na tobačne izdelke za 418 milijonov evrov, kar predstavlja 5 odstotkov vseh javnih prihodkov. Po podatkih KPMG na črnem trgu s tobakom Slovenija izgubi vsaj 31 milijonov EUR letno.
Vse enake, vsi v težavah?
Z napovedano spremembo tobačne zakonodaje bi se znala situacija še dodatno zaplesti, saj želi Ministrstvo za zdravje uvesti enotno embalažo za cigarete. Ukrep predvideva, da bodo škatlice cigaret vseh proizvajalcev na videz enake, z enotnim napisom imena znamke na škatlici. V EU so uvedbo tega ukrepa sicer napovedale Irska, Velika Britanija Francija in Madžarska, gre pa za ukrep, ki je v večini držav sprožil polemike o smiselnosti uvedbe. Mnogi so se bali povečanega obsega nelegalne trgovine.
Edina država, ki ga je doslej udejanjila v praksi, je Avstralija. In kakšen je bil rezultat? Študija KPMG je pokazala, da je od leta 2012, ko je Avstralija uvedla enotno embalažo, delež pretihotapljenih in ponarejenih tobačnih izdelkov zrasel z 11,5 odstotka na 14,3 odstotka cigaret. S tem je Avstralija samo na tem segmentu izgubila za 1,35 milijarde AUD (cca. 866 mio EUR) davčnih prihodkov. KPMG prav tako navaja, da se je črni trg s tobakom razcvetel v tudi v času, ko je avstralska vlada dvignila trošarine na tobak za 25 odstotkov.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej