Nakup avtomobila, še posebej če to počneš prvič, je vedno naloga, ki zahteva veliko časa in potrpljenja. Kot, da že sama izbira znamke in modela avtomobila nista dovolj velika težava, se je pri nakupu potrebno odločati tudi na podlagi varnosti in različnih stroškov, ki jih avtomobili prinesejo s seboj. Seveda pa v številnih primerih izbiro avtomobila narekuje kar sam finančni položaj kupca. Torej, če nimaš redne oziroma dobro plačane službe, se ti zagotovo splača kupiti rabljeno vozilo. Nakup tega je načeloma še bolj stresen, saj se moraš peljati k prodajalcu na dom, se z njim pregovarjati (barantanje je lahko tudi pozitivno), prav tako pa deluje po principu videno-kupljeno.
V nadaljevanju preveri, zakaj sploh kupiti rabljen avtomobil, ter na kaj vse moraš biti pozoren, ko se odločiš za nakup vozila iz druge roke…
Prednosti nakupa rabljena avtomobila:
Zakaj bi se kdor koli sploh odločil za nakup rabljenega vozila, ki je bilo morda v preteklosti že karambolirano in v katerem je prejšnji lastnik (ali več njih) po vsej verjetnosti seksal na zadnjih sedežih? Odgovor se skriva v prihranku, saj je tako vozilo zagotovo cenejše, prav tako pa boš prihranil tudi pri zavarovanju. Znano je, da nova vozila že v enem letu izgubijo kar med 10-30% svoje vrednosti, po desetih letih pa naj bi bilo rabljeno vozilo vredno le še 12,5% novega. Torej je velika prednost kupovanja rabljenega avtomobila tudi možnost zbijanja cene. V veliko pomoč ti bo zagotovo tudi ta stran, ki ti ob vpisu številke šasije razkrije, kdo so bili prejšnji lastniki avtomobila, ki ga kupuješ.
Že veš kakšen avto hočeš?
Seveda si tudi ti želiš Ferrarija, Lamobrghinija in podobne stroje. Pa vendar, bodi realen in si pred ogledom in nakupom zastavi naslednja vprašanja:
– koliko denarja si pripravljen odšteti zanj?
– kakšne lastnosti naj ima avtomobil (koliko vrat, bencin/diesel, ročni/avtomatski menjalnik, enoprostorec/karavan/kabriolet/…)?
– se ti bolj izplača vzeti kredit ali plačevati na leasing?
– si seznanjen z vsemi stroški povezanimi z avtomobilom?
Ko se boš okvirno odločil kaj si želiš, imej v mislih, da boš z izbiro manj popularne znamke avtomobila lahko še dodatno privarčeval. Pri tistih bolj popularnih, bo povpraševanje namreč večje, kar pomeni, da bo prodajalec avto prodal najboljšemu ponudniku. Prav tako si boš naredil veliko uslugo, če se boš o določenem avtomobilu dodatno pozanimal pri prijateljih, mehanikih in stricu Googlu. Preveri kolikšna je njegova poraba, koliko bo stalo zavarovanje in servis, po kolikšni ceni se dobijo rezervni deli,..
KJE in KDAJ kupovati?
Kupovanje rabljenega avtomobila pri različnih avtohišah in specializiranih trgovinah je zagotovo manj stresno kot pri posamezniku. Sicer so avtomobili tam nekoliko dražji, a je nakup manj tvegan, saj avtomobile pregledajo hišni mehaniki in jih po potrebi tudi popravijo. Ravno obratno velja za nakup rabljenega avtomobila pri posameznikih. Ko se odpraviš na ogled avtomobila, s seboj vzemi nekoga, ki se na avtomobile spozna, saj ti bo ta lahko svetoval pri nakupu in te opomnil na določene nepravilnosti. Vozilo si nujno oglej podnevi in v jasnem vremenu, saj boš na dnevni svetlobi lažje opazil vidne zunanje napake (slabo prebarvano vozilo ali morebitne odrgnine), dež pa ne bo zakril napak na vozilu oziroma karoseriji.
Preveri dokumentacijo in avtomobilske števce
Če ti je bilo vozilo po videni zunanjosti všeč, je čas za preverjanje dokumentacije. Prepričaj se, da vozilo ni ukradeno (to lahko storiš na spletni strani policije) ter ali se številke šasije ujemajo s številkami v prometnem dovoljenju. Preveri tudi ali je bilo vozilo servisirano pri pooblaščenem serviserju in kakšni servisi so bili storjeni in ali so bili opravljeni vsi veliki servisi.
Če si po preverjanju dokumentov zadovoljen z videnim, se loti števcev. Tu ne mislimo na števec, ki kaže število prevoženih kilometrov, temveč na volan, naslonjalo za roke, sedeže in stopalke. Če je volan »zlizan«, naslonjalo, stopalke in sedeži pa prekomerno obrabljeni glede na število prevoženih kilometrov, si lahko prepričan, da je lastnik števec previl nazaj. Takšnemu nakupu se izgoni!
Nujno opravi testno vožnjo!
Z vozilom se zapelji po različnih poteh, če je le možno, se zapelji tudi po avtocesti- tam lahko nekatere težave vozila postanejo zelo očitne. Pri vožnji bodi pozoren na:
– zvok motorja
– pospeševanje iz mesta
– gladko delovanje menjalnika
– delovanje zavor
-brezhibno delovanje električnega paketa
– ter na vse posebnosti, za katere sumiš, da kažejo na nepravilnost delovanja
Če ti je vozilo sicer všeč, a nisi popolnoma prepričan o njegovem delovanju, se dogovori z lastnikom in avto odpelji v bližnji servis, kjer ga bodo dvignili z dvigalom in pregledali stanje podvozja, platišč in kolesnih zglobov.
Pred nakupom preveri tudi, ali ima vozilo rezervni ključ? Izdelava nadomestnega ključa namreč ni poceni.
Pogajaj se!
Ko se odpravljaš na ogled avtomobila si vzemi čas. V primeru, da bo vozilo zadovoljilo vse tvoje želje in potrebe, skoraj zagotovo ne bo ustrezalo tvoji predstavi o ceni. Sledilo bo torej pogajanje o ceni, pri čemer moraš biti izredno potrpežljiv. Še pred ogledom si zastavi najvišjo ceno, ki si jo pripravljen plačati za svoj novi rabljen avtomobil. Prodajalcu postavi nizko začetno ceno, a pazi, da ga s to ne užališ. Ko bo ta ceno višal, ga opomni kolikšna bo višina stroškov, ki jih boš moral še vložiti v avtomobil. Če bo pri višanju cene presegel tvojo zastavljeno najvišjo, enostavno odidi. Pred odhodom mu ponudi svojo telefonsko številko, na katero te lahko pokliče v roku dveh dneh. Pred tem mu ne pozabi omeniti konkurence, ki je seveda veliko bolj ugodna kot on. Nasveti veljajo tako za nakup pri posamezniku kot tudi pri avtohišah.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej