Naravni park Kamenjak
V bližini Premanture pri hrvaški Puli leži rt Kamenjak, 9,5 km dolg in 1,5 km širok razbrazdan polotok, ki s svojimi številnimi zalivi, skritimi plažami in nenaseljenimi otočki spominja na sočno eksotiko nekje ob ekvatorju. Zato niti ne čudi, da so ga naši južni sosedi leta 1996 razglasili za naravni park in tako zaščitili edinstveno floro in favno na polotoku, ki ustvarja opojno dišečo mediteransko mikroklimo. Kamenjak tako predstavlja eno izmed zadnjih oaz hrvaške obale, ki je ohranila svoj prvotni izgled – mozaik obdelanih polj, pašnikov in zelenih gajev.
Skriti zakladi Kamenjaka
Vsako leto polotok, ki ima skoraj tako dolgo obalo kot Slovenija, obišče več kot pol milijona obiskovalcev, ki so očarani nad njegovimi naravnimi lepotami in pozitivno energijo. Kamenjak namreč skriva veliko bolj ali manj dostopnih zakladov. Poleg odkrivanja slikovitih zalivčkov in kopanja v kristalno čisti vodi lahko obiščete tudi čisto pravo istrsko farmo, se sprehodite po učni poti, razgibate na trim stezi ali pa se potopite v eno izmed številnih obvodnih in podvodnih jam na skrajnem jugu polotoka.
Safari bar na Kamenjaku
Za žejnega pa je v poletni vročini prav poseben zaklad tudi edinstveni Safari bar na južnem koncu rta, za katerega bi lahko rekli, da je ena izmed največjih znamenitosti Kamenjaka. Med zarjavelimi sidri, starimi potapljaškimi skafandri in kosi potopljenih letal se boste počutili kot pravi brodolomec, ki pa ga do kozarca hladnega piva ali osvežilne bovle loči le nekaj korakov in kun. Za diskretno postavljenimi mizami v pristnem robinzonskem okolju se lahko okrepčate tudi z okusnimi lignji na žaru in drugimi istrskimi dobrotami, otroka v sebi pa lahko nahranite s preizkušanjem vedno novih igral – vrtiljaka, tobogana, hrčkovega kolesa in nepozabne orjaške gugalnice.
Športni poligon brez primere
Rt Kamenjak je pravi raj tudi za vse športne navdušence. Za potapljače bodo poleg podvodnih jam zanimive predvsem razbitine tridesetih ladij, ki so bile potopljene med I. in II. svetovno vojno. Za kolesarje je urejena steza vzdolž celotne obale polotoka, tistim, ki jih zaprašeni kolovozi pod žgočim soncem ne navdušujejo, pa so namenjene številne tekaške steze, ki vijugajo skozi mir zimzelenih dreves in pripeljejo do najbolj skritih kotičkov in lepot te zeleno-modre oaze. Na svoj račun bodo prišli tudi windsurferji in kajakaši, številne visoke in razčlenjene pečine pa so kot ustvarjene za skoke v vodo in plezanje brez varovanja.
Bogata flora in favna na Kamenjaku
Na rtu lahko najdemo več kot 550 različnih vrst rastlin, med katerimi je tudi pet endemičnih vrst orhidej, na Kamenjaku pa rastejo tudi fige, grozdje, jabolka, olive, mandlji in slabo poznano sadje „žinžula”, ki sicer najbolje uspevajo precej južneje od Istre. V parku je tudi botanični rezervat, v katerem rastejo ene izmed najbolj redkih rastlin na Hrvaškem. Zaprašeno grmičevje obletavajo številne vrste dnevnih in nočnih metuljev, bogato podvodno življenje pa s svojim obiskom občasno popestrijo tudi delfini in celo sredozemska medvedka, za katero je veljalo, da v Jadranskem morju ne živi že več kot 40 let.
Po sledeh dinozavrov na Fenoligi
Med enajstimi neposeljenimi otoki okrog Kamenjaka je morda še najzanimivejši otoček Fenoliga, ki je od zahodne obale Kamenjaka oddaljen vsega 300 metrov, a močni morski tokovi so med poskusom preplavanja ožine odnesli že marsikaterega avanturista. Na njem je eno izmed najbolj slavnih najdišč odtisov stopal dinozavrov v Evropi. Po podatkih znanstvenikov naj bi se tu pred 90-110 milijoni let po šestih različnih stezah premikalo več različnih vrst dinozavrov, ki so na otoku pustili svoj trajen pečat – več kot 100 odtisov stopal, ki so v beli skali jasno vidni še danes.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej