Minister Tomaž Gantar uvedbo ‘prostovoljne’ aplikacije za nadzor državljanov zagovarja, češ da bi s tem lahko preprečili dodatne zaostritve ukrepov. “Spremljamo aplikacije, ki bi bile za nas sprejemljive in so na prostovoljni osnovi. Kot primerne ocenjujemo tiste, ki jih uporabljajo v Italiji, morda še nekoliko bolj v Nemčiji,” je na novinarski konferenci po današnji vladni seji povedal minister za zdravje.
‘Prostovoljna’ uporaba aplikacije, sicer grozijo nove omejitve
Mobilna aplikacija bi tiste, ki bi si jo namestili na pametni telefon, opozorila, v kolikor bi bili v stiku z okuženo osebo, hkrati pa bi sledila njihovim stikom. “Mislim, da bo potrebna določena promocija v javnosti,” je ocenil Gantar.
Spomnil je, da je bilo v zadnjih dneh zaradi spremenjenih pogojev vstopa v državo izrečenih tudi okoli 2700 ukrepov karantene. Zdravstveni inšpektorat, ki izvaja nadzor upoštevanjem odrejene karantene, se zaradi povečanega obsega dela med epidemijo sooča z nekaterimi omejitvami, opozarja Gantar. Bodo pa nadzoru državljanov po ministrovih napovedih dali večjo pozornost, pri tem bi vladi lahko pomagala aplikacija. Zato Gantar razmišlja o tem, da bi bila naložitev aplikacije obvezna za vse, ki jim je bila zapovedana karantena. “Bomo pa se o tem še pogovarjali,” je zatrdil.
Poleg pravne podlage za uvedbo omenjenih aplikacij vlada v noveli tretjega protikoronskega paketa poskuša tudi poenostaviti postopek vročanja odločb o karanteni prek elektronske pošte in ne več osebnega vročanja.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej