Znano je, da se v času vojne proizvajalci orožja in vojaške opreme lahko veselijo velikih dobičkov. Če bi končno identificirali ljudi, ki služijo z velikimi in malimi vojnami, ki besnijo po svetu, bi to bil prvi korak v smeri miru – tako vsaj verjamejo predstavniki švedskega Mirovnega inštituta (Stockholm International Peace Research Institute; SIPRI).
Največji vojni zaslužkarji
Spletna stran 24/7 Wall St. je povzela izsledke analize omenjenega mirovnega inštituta. Ugotavljajo, da so največji proizvajalci orožja, kljub varčevalnim ukrepom vlade ZDA, v letu 2012 s prodajo orožja zaslužili 277 milijard EUR, kar je 9-krat več, kot celoten slovenski bruto domači proizvod v tistem letu. Od tega je največji prodajalec orožja, podjetje Lockheed Martin, zaslužil 26 milijard EUR.
Umik ameriških vojakov iz Afganistana je povzročil velik padec v prodaji, hkrati pa so tudi mnoge evropske države zmanjšale vojaške izdatke, kar je prineslo 10 % padec v prodaji orožja v Evropi. Istočasno so mnoge države v razvoju, predvsem Rusija, močno povečale vojaške izdatke (Rusija za 16% v letu 2012).
10 podjetij, ki je s prodajo orožja v leto 2012 zaslužilo največ (številke se nanašajo le na orožje in vojaško opremo in ne predstavljajo celotnega prihodka podjetij)
1. Lockheed Martin; 26 milijard v 2012
2. Boeing je v letu 2012 z vojaškimi letali zaslužil 20 milijard EUR
3. BAE Systems; britansko podjetje je v 2012 z orožjem zaslužilo 19 milijard EUR
4. Raytheon; z orožjem v 2012 zaslužili 16 milijard EUR
5. General Dynamics; v 2012 z orožjem zaslužili 15 milijard EUR
6. Northrop Grumman; ameriško podjetje, specializirano za avtomatizirane in daljinsko vodene oborožitvene sisteme , je v letu 2012 prodalo orožja v vrednosti 14 milijard EUR
7. EADS; Evropski letalski in oborožitveni koncern je s prodajo orožja v letu 2012 zaslužil preko 11 milijard EUR
8. United Technologies; 10 milijard EUR z vojaškimi helikopterji
9. Finmeccanica; italijansko podjetje je bilo nedavno vpleteno v korupcijski škandal v Indiji, v letu 2012 so samo z orožjem zaslužili 9 milijard EUR
10. L-3 Communications; v letu 2012 prodali za 8 milijard EUR orožja
V vseh naštetih podjetjih, razen United Technologies Corp., se je prodaja orožja leta 2012 zmanjšala. Na žalost pa se, kot kaže, orožarski industriji spet obetajo zlati časi.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej