O dnevu očetov
Tako kot materinski dan, ima tudi dan očetov korenine v ZDA, uradno potrditev pa je dobil leta 1972. Gre za neformalni praznik, ki se ga v večini držav praznuje vsako tretjo nedeljo v juniju, torej letos je to 19. junij. Tudi v Sloveniji se praznik očetov vse bolj uveljavlja, morda prav zaradi dejstva, da so moški vedno bolj vpleteni v nego in vzgojo otrok.
V Sloveniji imajo očetje pravico do 90-dnevnega očetovskega dopusta, ki naj bi jih po določenih pravilih izkoristil vse do otrokovega tretjega leta starosti. Poleg očetovskega dopusta je očetom na voljo tudi dopust za nego in varstvo otroka, ki praviloma traja kar 260 dni, nastopi pa takoj po poteku porodniškega dopusta. Slednjo vrsto dopusta očetje v Sloveniji izberejo manjkrat kot očetovski dopust.
Očetje v Sloveniji vse bolj prisotni pri rojstvu
Sodeč po podatkih Inštituta za varovanje zdravja je v primerjavi z letom 2005, ko je bilo pri rojstvu otrok prisotnih manj kot 25 odstotkov očetov, odstotek prisotnosti očetov pri porodu leta 2009 opazno poskočil (75 odstotkov). Leta 2009 so bili pri porodu najmanj prisotni očetje iz pomurske regije (malo manj kot 50 odstotkov), najbolj pa so bili prisotni očetje iz goriške regije (87,2 odstotka).
Moški v Sloveniji se za starševstvo odločajo kasneje
Od leta 1991 pa do 2009 je med pari možno opaziti tudi trend odlašanja s starševstvom. Leta 1991 je bila povprečna starost očeta ob rojstvu otroka 29,7 leta, 2009 pa je bila povprečna starost 33 let. Delež očetov, starejših od 30 let, je narasel, še posebej delež tistih nad 35 let.
Leta 2008 vsak šesti oče mlajši od matere otroka
Večinoma so očetje otrok starejši od mater teh otrok, leta 2008 je bil vsak šesti oče mlajši od matere otroka. Največja razlika med mlajšim očetom in starejšo materjo je bila leta 2008 v Sloveniji 15 let.
Število porok upada, veliko moških pa prizna očetovstvo
V kategoriji interesa za poroke se Slovenci uvrščamo v samo dno EU, saj ta interes znatno upada. Posledično je tudi veliko nezakonskih otrok, vse več pa je priznanja očetovstva. Število razvez se v zadnjih 25-ih letih ni bistveno spremenilo, opazno bolj pogosto pa se ločujejo zakonci brez otrok.
Sami z otroki
Očetov samohranilcev je bistveno manj kot mater samohranilk, vendar tudi oni obstajajo. Leta 2009 je bilo v Sloveniji takšnih gospodinjstev 0,4 odstotka, gospodinjstev, kjer je bila mama sama z otroki, pa je bilo 2,9 odstotka.
(Vir podatkov: Surs)
Moški.si iskreno čestita vsem očetom med našimi bralci ob njihovemu dnevu!
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej