Slovar Collins “fake news” definira kot “lažne, pogoste senzacionalistične informacije, ki se širijo pod krinko novinarskega poročanja”. Pojem pa uporabljajo tudi politiki, kadar želijo diskreditirati medij ali novinarje.
Trump in lažne novice
Fraza je značilna za besednjak ameriškega predsednika Trumpa, ki je nedavno ob preiskavi o domnevnem ruskem vmešavanju v predsedniške volitve v ZDA na Twitterju zapisal, da “lažne novice delajo nadure” in da so “lažne novice slabe”. Ameriški predsednik rad vsakršno kritiko vlade ali njega osebno označi za ‘fake news’. Po drugi strani so ravno lažne novice, kot zdaj priznavajo Facebook, Google in Twitter, Trumpu pomagale pri izvolitvi.
Trump pogosto uporablja to besedno zvezo, prejšnji teden je celo izjavil, da si jo je sam izmislil. Vendar v slovarju Collins navajajo, da se je fraza začela uporabljati po letu 2000 na ameriških televizijah.
Uporaba besedne zveze ‘fake news’ se je močno povečala od leta 2015, letos pa je postala tako vseprisotna, da bo dobila svoje mesto v prihodnji tiskani izdaji slovarja Collins. V ožji izbor za besedo leta so se uvrstili še “unicorn”, “echo chamber”, “gig economy” in “cuffing season”.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej