S 1. oktobrom je pričela veljati nova prometna zakonodaja, ki kršiteljem cestno-prometnih predpisov omogoča izbris štirih kazenskih točk enkrat na tri leta. Ker ima nova ureditev zelo sumljiv prizvok, ki spominja na odpustke iz fevdalnih časov, se je Moški.si odločil, da jo vzame pod drobnogled in razišče, kaj dejansko prinaša.
Izbris kazenskih točk vezan le na denarno plačilo?
Izbris kazenskih točk ni vezan izključno na denarno plačilo, plačilo nadomestila, ki se razlikuje glede na vrsto edukacijskega programa, je le eden izmed pogojev za izbris kazenskih točk. Primarni pogoj za izbris kazenskih točk je prostovoljna udeležba v programu usposabljanja za varno vožnjo, zdravstveni pregled s svetovanjem ali udeležba v rehabilitacijskem programu, katerega namen je sprememba voznikovega pogleda na prometno varnost.
Glede na naravo prekrškov, s katerimi je kršitelj cestno-prometnih predpisov zbral določeno število točk, se določi ustrezen program.
Programi za blažje kršitelje
Program dodatnega usposabljanja za varno vožnjo je namenjen tistim kršiteljem cestno-prometnih predpisov, pri katerih policisti niso zaznali alkohola, prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi. Za udeležbo je treba plačati 225 evrov.
Izobraževalne delavnice pa so namenjene predvsem blažjim prekrškarjem in mladim voznikom, pri katerih so policisti zaznali alkohol, prepovedane droge, psihoaktivna zdravila ali druge psihoaktivne snovi. Mladi vozniki naj še ne bi poznali navad tveganega škodljivega pitja, zato naj bi se tekom delavnic spoznali z učinki alkohola in drog na vožnjo in pridobili več splošnih informacij na temo alkohola in droge. Za takšne delavnice je treba plačati med 200 in 250 evrov.
Programi za hujše kršitelje
Hujši kršitelji cestno-prometnih predpisov, ki jih je policija ustavila med vožnjo pod vplivom alkohola, prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi, pa se bodo morali prostovoljno udeležiti zdravstvenega pregleda s svetovanjem (43 evrov), psihosocialnih delavnic (480-540 evrov) ali programa za zdravljenje odvisnosti.
Kako poteka postopek izbrisa kazenskih točk?
Kršitelj cestno-prometnih predpisov, ki želi izbrisati kazenske točke, mora najprej uspešno zaključiti program. Nato lahko pri ministrstvu za pravosodje, ki vodi evidenco kazenskih točk in jih sporoča sodišču, zahteva izbris, tako da predloži potrdilo o uspešno zaključenem programu, nato pa mu iz evidence izbrišejo kazenske točke.
Vinjeni vozniki morajo plačati več, kaj pa »divjaki«?
Medtem ko so programi za hujše kršitelje cestno-prometnih predpisov, ki jih je policija ustavila med vožnjo pod vplivom alkohola ali prepovedanih drog, zahtevnejši in iz tega razloga tudi dražji, pa je videti, da bodo lahko vozniki, ki divjajo po slovenskih cestah in jih zakon klasificira kot blažje kršitelje, na dokaj enostaven način prišli do izbrisa kazenskih točk.
Poleg tega so cene za navedene programe ravno dovolj visoke, da si jih delavec z minimalno plačo ne more privoščiti. Je postopek izbrisa kazenskih točk torej orodje, katerega se bodo lahko posluževali le premožnejši državljani?
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej