Kljub temu, da je v Sloveniji cerkev uradno ločena od države, državljani opažamo, da ni povsem tako. Od davčnih ugodnosti, ki jih uživa Rimokatoliška cerkev, pa do njenega manipulativnega vmešavanja v politiko – marsikaj tu ne štima.
Mnogi državljani, ki smo bili krščeni proti naši volji in smo v otroških letih zaradi pritiska staršev in okolice obiskovali cerkev, zato želimo izstopiti iz te organizacije, ki ne zastopa naših vrednot in interesov. Pa poglejmo, kako to storiti.
Kako izstopiti iz Cerkve
Cerkev seveda ne vidi rada, da bi njene ovčice zapuščale čredo. A ne pustite se ustrahovati. K sreči je mnogo Slovencev že stopilo po tej poti, tako si lahko pomagamo z njihovimi izkušnjami. Vse informacije o postopku izstopa iz RKC in izkušnje zdaj bivših katolikov si lahko preberete na spletu. Tam lahko najdete tudi to izstopno izjavo, ki jo lahko uporabite za vzorec.
”Kdor želi izstopiti iz RKC, naj pošlje (priporočeno) župniji, kjer je bil krščen, izstopno izjavo oz. dopis, da izstopa iz katoliške cerkve. Zahteva naj tudi, da se mu izda potrdilo, da je izstopil iz cerkve. Dopis, da izstopa lahko pošlje tudi krajevnemu škofu, ki o tem obvesti župnika župnije krsta. Če župnik noče izdati potrdila o izstopu, naj piše na škofijo in zahteva, da se njegov izstop vpiše v ustrezne cerkvene knjige in o tem izda potrdilo. Če še to ne bo uspešno, naj poišče pomoč strokovne osebe.” – Avtor spletišča Izstop-iz-cerkve.org
Čeprav je stvar preprosta, se namreč lahko zgodi, da se kje zalomi. Zato preverite, katere so morebitne pasti:
Opozorilo: Če škof izda potrdilo o izstopu iz cerkve, je dobro preveriti, ali je krajevni župnik izstop res vpisal v krstno knjigo. Zgodilo se namreč je že, da izstop v župniji krsta sploh ni bil vpisan v krstno knjigo kljub zagotovilu škofa.
Še eno opozorilo: Mnogi župnije oz. škofije po novem zahtevajo, da je na izstopni izjavi od notarja overjen podpis, če se izstopna izjava pošlje po pošti ali pa zahtevajo, da se izstopnik osebno zglasi v župniji oz. škofiji, pri čemer si celo lastijo pravico do vpogleda v osebni dokument.
Namig: Če ste pisno izstopno izjavo prinesli v župnijo oz. tam podali ustno izjavo o izstopu iz cerkve, je dobro, da od duhovnika zahtevate, da pred vami vpiše izstop v krstno knjigo in vam izda o tem potrdilo. Tako vam kasneje ne bo potrebno preverjati ali je duhovnik res vpisal vaš izstop v krstno knjigo, če boste v dvomih o tem. Nekateri namreč so.
Zakaj izstopiti?
Čeprav v Sloveniji, za razliko od držav, kot je Avstrija, kjer verniki plačujejo t.i. cerkveni davek, tega ne občutimo direktno, pa so posredne posledice članstva v RKC zelo zoprne. Cerkev ima namreč zaradi velikega članstva priviligiran položaj v državi. Poleg tega, da ne plačuje davkov na milijone evrov, ki jih zasluži s prispevki, dobiva še desetine milijonov evrov za delovanje svojih institucij iz državnega proračuna. Medtem ko si moramo državljani sami plačevati prispevke za socialno varnost oz. nam jih plačuje delodajalec, prispevke župnikom plačuje država. Po drugi strani Cerkev ne odgovarja za škodo, ki jo je prizadela slovenskemu gospodarstvu s svojimi finančnimi mahinacijami, njeno gromozansko premoženje pa ostaja nedotaknjeno. Prepričani smo, da bi se to spremenilo, če bi ne-verniki, ki so bili proti svoji volji krščeni in verniki, ki se ne strinjajo s početjem RKC, svoje nestrinjanje s cerkvenim izkoriščanjem države to izrazili z izstopom.
Če ste izstopili iz RKC ali pa ste pri tem imeli težave, svoje izkušnje zaupajte ostalim bralcem z objavo v forumu pod člankom!
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej