Hosni Mubarak v komi?
Tri dni po padcu režima Hosnija Mubaraka se svet sprašuje in ugiba, kam je izginil bivši predsednik Egipta. Okoli njegovega izginotja divjajo zmeraj bolj divje špekulacije. Je bivši predsednik s svojimi milijardami zbežal v Združene arabske emirate, se nahaja morda na poti v Nemčijo ali leži 82-letni Hosni Mubarak celo v komi? Slednje trdijo egiptovski dnevni časopisi, medtem ko vladi Združenih arabskih emiratov in Nemčije trdita, da se Hosni Mubarak ne nahaja v njunih državah.
Hosni Mubarak v Združenih arabskih emiratih?
Najverjetneje se Hosni Mubarak nahaja ravno v Združenih arabskih emiratih, natančneje v emiratu Sharjah ob Perzijskem zalivu, poroča nemški magazin Stern, sklicujoč se na »različne vire«, ki jih ni želel natančneje navesti. Tja naj bi se že v torek prejšnjega tedna zatekla Mubarakova družina. Vendar ne glede na to, ali se Hosni Mubarak resnično nahaja v Združenih arabskih emiratih ali ne, se postavlja vprašanje, kako bo reagirala tamkajšnja vlada – torej, ali ga bo izročila opoziciji v Egiptu, ki bi seveda rada vse pripadnike starega režima poklicala na odgovornost.
Hosni Mubarak v Londonu ali New Yorku?
V Švici in Veliki Britaniji organi pregona intenzivno iščejo morebitne bančne račune s poneverjenim denarjem iz Egipta. Po navedbah medijev naj si bi klan Hosnija Mubaraka nabral preko 40 milijard ameriških dolarjev. V Sunday Times so že poročali, da naj bi imela Hosni Mubarak in njegova družina v Veliki Britaniji denar, nepremičnine in drugo premoženje. Tako naj bi bili v pripravi pravni postopki za zamrznitev Mubarakovega premoženja. Poleg tega naj bi družina Mubarak imela svoje premoženje naloženo tudi v Združenih državah Amerike, in sicer v nepremičninah v New Yorku in Los Angelesu.
Medtem v Egiptu …
Najvišji vojaški organ v Kairu je medtem napovedal nove volitve in razpustitev parlamenta. Najkasneje v šestih mesecih naj bi bili izvoljeni novi zastopniki ljudstva. Poleg tega so vojaški poveljniki razveljavili s strani nasprotnikov dosedanjega režima močno kritizirano ustavo in s tem izpolnili eno izmed pomembnejših zahtev opozicije.
Vendar pa ostajajo v opoziciji neučakani, saj si prizadevajo za kar se da hitre spremembe, ki bodo predolgo vladanje Hosnija Mubaraka čim prej potisnile v pozabo. Internetni aktivist Wael Ghonim, ki je prav med letošnjo revolucijo v Egiptu postal znan po vsem svetu, je preko socialne mreže Twitter objavil: »Največja napaka, ki jo sedaj vladajoči ne smejo narediti, je ta, da bi ljudstvu ponudili slabe rešitve, za uresničitev katerih bi potrebovali preveč časa.« Ponovna pridobitev zaupanja ljudstva zahteva od njih hitrejši tempo. Opozicijski politik in prejemnik Nobelove nagrade za mir Mohammed El Baradei pa naj bi po navedbah ameriške televizijske hiše CNN dejal, da mora vojska sedaj zapustiti svoje glavne štabe in ljudem pokazati, kam jih njihova pot pelje.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej