Nevladne organizacije za človekove pravice navajajo, da je v Xinjiangu v taboriščih zaprtih več kot milijon pripadnikov muslimanske manjšine Ujgurov in drugih manjšin, ki so deležni zatiranja. ZDA in parlamenti več zahodnih držav so to označili za genocid.
Zaradi tega in kršitev človekovih pravic drugod po Kitajskem pa so se ZDA, Velika Britanija, Avstralija in tudi več evropskih držav odločile za diplomatski bojkot iger.
Kitajske oblasti zavračajo kritike o kršitvah človekovih pravic v Xinjiangu.
Pokrajino želijo zdaj prikazati kot “enega najlepših zimskih smučarskih središč”. Kitajski državni mediji poročajo, da se tam dogaja prava “smučarska mrzlica”. Regija ima kar 72 zimskih središč, večino na etnično mešanih območjih ob mejah z Rusijo, Kazahstanom in Mongolijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Iz Xinjianga pa prihaja tudi šest športnikov, ki Kitajsko zastopajo na letošnjih zimskih igrah. Med njimi je tudi Ujgurka, trije pa imajo kazahstanske korenine.
Ujgurska smučarska tekačica Dinigeer Yilamujiang je na petkovem odprtju iger skupaj z nordijskim kombinatorcem Zhao Jiawenom celo prižgala olimpijski ogenj. Pri Mednarodnem olimpijskem komiteju so zatrdili, da razlog za izbor smučarske tekačice ni bil njen izvor.
Dinigeer Yilamujiang sicer prihaja iz gorate prefekture Altay v gorovju Altaj, kjer po navedbah avstralskega instituta Australian Strategic Policy Institute stoji 12 centrov za pridržanje pripadnikov manjšin.
Uradni Peking pa to območje predstavlja kot rojstni kraj smučanja. Po navedbah kitajskih akademikov jamske poslikave na območju kažejo, da so tam smučali že pred več kot 10.000 leti.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej