Civilna družba želi po navedbah Focusa poudariti nujnost sprejema ambiciozne in zavezujoče zakonodaje na ravni celotne EU. “Nove ankete kažejo ogromno podporo javnosti tovrstni zakonodaji, pri čemer se Slovenija uvršča v sam vrh. Danes objavljena raziskava kaže, da več kot 80 odstotkov prebivalcev Slovenije želi strogo zakonodajo, na podlagi katere bi podjetja odgovarjala za kršitve človekovih pravic in okoljsko škodo,” so sporočili iz Focusa.
Kot so strnili raziskavo, se je 93 odstotkov prebivalcev Slovenije strinjalo, da bi morala biti podjetja zakonsko zavezana, da ne dopuščajo kršitev človekovih pravic – na primer prisilnega dela ali odvzema zemljišč.
Da bi morala biti podjetja zakonsko zavezana, da ne prispevajo k okoljski škodi, se je strinjalo 92 odstotkov vprašanih, 88 odstotkov pa jih je menilo, da morajo biti podjetja, ki po vsem svetu povzročajo ali prispevajo h kršitvam človekovih pravic in okoljskim kaznivim dejanjem, pravno odgovorna.
Spletno raziskavo so na skupnem vzorcu 16.906 odraslih izvedli med 14. in 29. septembrom v Avstriji, Belgiji, na Češkem, v Franciji, Nemčiji, na Irskem, Nizozemskem, v Sloveniji in Španiji.
Ta teden so zagnali tudi mednarodno kampanjo Naša hrana. Naša prihodnost, aktivnosti pa bodo potekale do 16. oktobra, ko je svetovni dan hrane. Kampanja vključuje 23 organizacij iz EU, Južne Afrike in Brazilije in poziva k radikalni reformi prehranskega sistema za pravične kmetijske dobavne verige.
Kot so pojasnili, naj bi Evropska komisija dolgo pričakovani osnutek zakonodaje o evropski dobavni verigi o dolžni skrbnosti na področju človekovih pravic in okolja predložila do konca oktobra, ta pa naj bi poslovne prakse usmeril proti družbeno odgovornejšemu in pravičnejšemu poslovanju podjetij, ki spoštujejo človekove pravice in okolje.
Predsednica okoljske organizacije Focus Živa Kavka Gobbo poudarja, da je pravi čas za sprejem močne zakonodaje zdaj. “Dovolj je poročil in raziskav o kršitvah človekovih pravic v dobavnih verigah. Dovolj je tudi poročil in raziskav ter izkušenj o medsebojnem vplivu prehranskega sistema in podnebnih sprememb. Dovolj nezavezujočih obljub podjetij, ki so vpletena v kršitve in uničevanje,” je poudarila.
Prepričana je, da potrebujemo zakonodajo, ki bo vključevala celotno dobavno verigo. “Najšibkejši členi so pogosto prav na začetku. Ne smemo dopustiti, da bi se odgovornost prikrivala preko navideznih podjetij. In če želimo zagotoviti implementacijo, mora vsebovati tudi civilno odgovornost,” so Kavka Gobbovo povzeli v Focusu.
V tem tednu bodo po vsej Evropi na težave v svetovnih verigah preskrbe s hrano opozarjali z nalepkami. “Preko QR kode bomo lahko odkrivali problematiko za skrivnimi sestavinami v naši prehrani in pozvali komisarje, da predstavijo in se zavzemajo za močno in sodobno zakonodajo,” so zapisali.
Focus je slovenske odločevalce k ukrepanju pozval v odprtem pismu, poslanke in poslance pa bodo na nujnost in pomembnost teme opozorili še v četrtek z “ozaveščevalno” košarico jabolk. “Jabolka bomo pospremili z manifestom, kjer na kratko predstavljamo problematiko dobavnih verig s hrano in že tudi nakazujemo rešitve,” so še zapisali.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej