Svetovna meteorološka organizacija (WMO) je z zaskrbljenostjo sporočila, da se je plast ozona nad Antarktiko letošnjo zimo stanjšala kot še nikoli doslej in povzročila rekordno veliko ozonsko luknjo. Medtem ko se je prejšnje zime plast ozona stanjšala za največ 30 odstotkov, kar se je nazadnje zgodilo pred 15 leti, se je letos, od koledarskega začetka zime pa do marca zmanjšala za kar 40 odstotkov. V WMO sklepajo, da je letošnja rekordno velika ozonska luknja posledica zelo mrzle zime in velike koncentracije škodljivih plinov v ozračju, še toliko bolj pa so zaskrbljeni zato, ker se tako velike ozonske luknje ponavadi pojavljajo nad Antarktiko, medtem ko jih nad Arktiko niso vajeni.
Meteorologe skrbijo posledice, če se bo ozonska luknja premaknila iznad Arktike, saj bi zaradi povečanega sevanja UV žarkov lahko škodovala ljudem, uničevalne posledice pa bi imela tudi na organizme v morju. Moč UV žarkov, ki pronicajo skozi ozonsko luknjo, je namreč povsem drugačne narave od recimo močnih UV žarkov v tropskem pasu. Če se bo ozonska luknja iznad Arktike premaknila, lahko ogrozi predvsem Kanado, Aljasko, Grenlandijo, Skandinavijo in sever Rusije. WMO je zato že pozvala omenjene države, naj pozorno spremljajo podatke o UV indeksu.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej