“Imaš doma kak trši koren, Bi dala za polizat svojemu psu,” je le nekaj odsekov iz resično šokantnih pogovorov z raziskovalci, ki so se predstavili kot 11-, 13- ali 14-letnica. Slovenski center informacijske varnosti web-center.si, ki med drugim opravlja podrobne raziskave v zvezi z varnostjo spletnih strani za otroke in mladoletnike, je po tem, ko so konec lanskega leta opravili raziskavo na spletni klepetalnici chat386.com, ki je bil pravo mravljišče spletnih pedofilov, za tarčo izbrali popularno klepetalnico frendi.si in bili šokirani nad stopnjo pedofilije tudi na tem portalu.
Potek raziskave
Raziskava je trajala dva meseca, raziskovalci so se predstavili v vlogi moškega mladoletnika ter ženske mladoletnice različnih starosti (11, 13, 14 let). Pogovore so opravljali vse dni v tednu ter ugotovili, da je največ uporabnikov aktivnih v popoldanskih urah ob vikendih. Na klepetalnici frendi.si so se prijavljali z različnimi uporabniškimi imeni. Le približno 20 odstotkov ljudi je ob informaciji, da gre za najstnika ali najstnico zavrnilo pogovor, ostali so se poleg seznanitve z njihovimi leti spustili v nadaljnji pogovor.
V pogovorih so uporabniki zahtevali naslednje podatke
– fotografije
– video klic
– srečanje v živo
– nadaljevanje pogovora preko nameščenih programov Skype, Msn, Facebook, itd.
– osebni opis
– moralni status
– osebni podatki (kraj, šola, družina in tel. št.)
Preberite si šokantne izseke pogovorov z 11-, 13- ali 14-letnim dekletom.
Kako tovrstne zlorabe vplivajo na otroka
Spolne zlorabe najpogosteje razkrijejo pozorni odrasli, opozarjajo pri Web-center.si! Otroci težko, zato redkeje ali celo nikoli sami ne razkrijejo spolne zlorabe.
Otrok:
- misli, da vsi vedo kaj se dogaja , toda nočejo storiti ničesar,
- razvije občutke o lastni nizkotnosti,
- ne zna oceniti, komu lahko zaupa,
- je v strahu pred nepredvidljivostjo odziva, včasih pa se boji celo kazni,
- ima potrebo, da zaščiti sebe ali tiste, ki jih ima rad,
- otroci, ki nimajo podpore, ne bodo nikoli spregovorili
Če vam otrok razkrije tovrstne informacije, ga jemljite resno
Pri web-center.si dodajajo še, da v kolikor da otrok kakršno koli sporočilo, ki bi ga lahko povezovali z razkritjem spolne zlorabe ali drugih oblik zlorab, ga jemljite zelo resno.
Pri tem:
- vedno ostanite mirni,
- verjemite, kar vam otrok sporoča,
- potrdite otrokova čustva,
- povejte mu, da karkoli se je zgodilo, to ni njegova krivda,
- definirajte takojšnje, najnujnejše potrebe otroka,
- otroku povejte, kaj boste storili.
Zgodi se, ali pa se nam zdi, da otrok ne želi, da povemo komur koli. Otroka moramo prepričati, da je razkritje najboljše, da res moramo to narediti, kajti pomembno je, da se to ne bo več dogajalo.
Znaki spolne zlorabe, na osnovi katerih bi odrasli lahko zelo jasno sklepali, da gre pri otroku za spolno zlorabo so redki
Najpogosteje jih pri otroku ne moremo zaznati s pomočjo vidnih posledic na telesu, so zelo prikriti , toda otroci na svoj način vedno kažejo, opozarjajo na svojo stisko. Zato bodimo pozorni na spremenjena, drugačna, nenavadna vedenja pri otroku in ne izključujmo možnosti, da je lahko otrok žrtev spolne zlorabe.
Vir: spolna-zloraba.si
Kaj lahko storimo, da preprečimo tovrstne zlorabe?
Najverjetneje pa omenjeni spletni portal ni edini, kjer lahko pride do zlorab mladoletnih. Zato je prav, da starši in skrbniki otrok upoštevajo preventivne napotke in preprečijo nasilje, še preden se zgodi. Policija opozarja, da lahko otroci postanejo neposredne ali posredne žrtve spolne zlorabe, ne da bi se tega zavedali. Tega se morajo zavedati tako starši kot otroci.
Imeti je treba nadzor, kdaj in koliko časa otrok preživi na internetu. Priporočljivo je, če je računalnik v sobi, v katero vstopajo vsi člani družine. Prav tako mora biti računalnik, ki ga uporablja otrok, zaščiten s filtrom, ki blokira neprimerne vsebine. Primerno je tudi, če se starši pozanimajo, kakšen je nadzor nad internetom v šoli ali pri prijateljih, kjer se otrok veliko zadržuje. Prav tako je priporočljivo, če se starši z otrokom pogovarjajo in mu razložijo o seksualni viktimizaciji in potencialni nevarnosti na spletu.
Z otrokom se je tudi treba dogovoriti, naj svojih osebnih podatkov in fotografij ne pošilja nikomur, naj se ne dogovarja za srečanja z neznanci, ki jih je spoznal na spletu, naj takoj pove, če najde spletne strani, zaradi katerih mu je neprijetno ali ga je celo strah, in naj ne odgovarja na sporočila, zaradi katerih se počuti slabo ali neprijetno. Starši morajo dati otroku vedeti, da ni kriv, da je dobil tako sporočilo. Če otrok pove staršem, da je naletel na neprijetne vsebine ali da ga je nekdo prek spleta nadlegoval ali če starši sami naletijo tovrstno vsebino, morajo o tem obvestiti svojega ponudnika internetnih storitev in policijo ali posredovati prijavo na Spletno oko.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej