Do danes najobsežnejši projekt simulacije leta na Mars v zgodovini astronavtike je prišel na cilj oziroma bolje rečeno pristal na “Marsu”. Trije udeleženci projekta so virtualno pristali na Rdečem planetu. Gre za mednarodno posadko, ki jo sestavljajo Alexander Smolejewski (Rusija), Diego Urbina (Italija) in Wang Yue (Kitajska). Astronavti bodo v naslednjih dneh simulirali še dva pohoda po Marsu, prvega so včeraj. Del vaj, poleg odvzema vzorcev tal za analizo, zajema tudi simulacijo nesreče s poškodbami, medtem ko direktor Inštituta za biomedicinske raziskave (IMBP) v Moskvi, Boris Morukow, po navedbah agencije Interfax, ne izključuje, da bodo astronavti morali poleg načrtovanih prestati tudi za njih nenačrtovane naloge.
Prvi človek na Marsu
Včeraj sta dva astronavta storila prve korake na modelirani površini Rdečega planeta. Od omenjenih treh sta to bila Alexander Smolejewski in Diego Urbina, ki sta po več kot 8-mesečni izolaciji za 50 minut zapustila skupen kontejner. Kot je v navadi, sta astronavta vadila tudi postavitev zastave na “Marsu”, v tem primeru zastave Rusije in Evropske vesoljske agencije (ESA). Pri svojem raziskovalnem delu na »Marsu« bo udeležencem projekta v pomoč robotsko vozilo Mars 500. V kolikor bo šlo vse po načrtih in brez zapletov, bi lahko bila resnična misija na Mars nato izpeljana prav tako.
Trije kolegi medtem čakali v “vesoljski ladji”
Celotna posadka, ki je bila poslana na pot, je sestavljena še iz treh dodatnih astronavtov, ki pa niso smeli poleg na krov “pristajalne kapsule”. Rusa Alexej Sitjow in Suchrob Kamolow ter Francoz Romain Charles bodo sedaj v sosednji »ladji« čakali 30 dni na svoje kolege. Toda preden se bo lahko posadka, ki je pristala na Marsu, vrnila k njim na ladjo, se bo morala odpraviti še za 3 dni v karanteno v ločene prostore.
Vseh šest astronavtov je IMBP poslal na “misijo” že 3. junija lanskega leta, katere cilj je simulacija poleta na Mars in nazaj. V ta namen živijo v službi znanosti v popolni izolaciji in sodelujejo pri številnih eksperimentih. Redno morajo oddajati vzorce urina in krvi, poleg tega so 24 ur na dan preko kamer in senzorjev pod popolnim nadzorom. Za zagotavljanje vsaj nekaj zasebnosti je vsakemu članu posadke zagotovljen lasten in od zunaj nenadzorovan prostor velikosti okoli treh kvadratnih metrov. V kolikor pride na “krovu” do kakršnih koli težav, jih morajo člani posadke znati rešiti sami.
Eksperiment bo končan novembra letos
Eksperiment traja vsega skupaj 520 dni, kar pomeni, da se bodo astronavti vrnili iz simuliranega poleta na “Mars” novembra tega leta. Vendar pa imajo pravico, da projekt kadar koli zapustijo.
Pri eksperimentu sodelujeta skupaj z že naštetimi državami tudi Nemški center za zračni in vesoljski promet (nem. Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt) ter Evropska vesoljska agencija z okoli 2 milijonoma evri.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej