V že tradicionalni praznični raziskavi je družba GfK Slovenija ugotavljala, kako se Slovenci obdarujemo in kako se to čez leta spreminja.
Primerjali so spremembe v letih 2010, 2011, 2012 in 2013 ter preverjali, ali gospodarska kriza vpliva na nakup daril.
Pri obdarovanju smo Slovenci čedalje bolj racionalni, kupujemo manj in bolj premišljeno. Izrednega pomena nam predstavlja zadovoljstvo obdarjenca, zato se vse pogosteje odločamo za nakup darilnih bonov, pri tem pa pazimo, da ne presežemo zneska, ki smo ga namenili za darilo. Vedno več nam pomeni prihranek časa, zato se vse bolj odločamo za nakup preko spleta.
Koliko denarja smo pripravljeni zapraviti?
Znesek, namenjen za darilo posamezni osebi, je v letu 2013 manjši v primerjavi z leti prej. Večina bo kupovala darila v vrednosti do 20 € na darilo. Največji porast je GfK Slovenija opazil pri nakupu daril, ki stanejo manj kot 10 €, saj bo kar dobra tretjina anketiranih izbrala darila omenjene vrednosti. Še vedno pa moški v primerjavi z ženskami kupujejo nekoliko dražja darila. Tekom let je mogoče opaziti vedno bolj racionalno obnašanje potrošnika, ljudje vse redkeje presežejo načrtovani znesek za darila in ga skrbno načrtujejo.
Prav tako razmišljamo o tem, koga bomo obdarovali. V zadnjem letu je zrastel odstotek tistih, ki letos ne bodo obdarovali nikogar. Po podatkih je med njimi več moških kot žensk. Poleg tega se zmanjšuje tudi število oseb, ki jih bomo obdarili, saj se je zmanjšalo število tistih, ki obdarujejo več kot 10 oseb. Zanimivo pa je dejstvo, da se pri osebah, ki obdarujejo do največ 10 oseb, to bistveno čez leta ne spreminja.
V ospredju so kozmetika, knjige in igrače
Pri božično-novoletnih darilih se ljudje najraje odločajo za kozmetiko, knjige in igrače. Vse bolj postajamo ustvarjalni, saj se skoraj tretjina sodelujočih v raziskavi odloča, da bo darila izdelala sama. Moški se v večji meri odločajo za nakup daril iz zabavne elektronike, medtem ko se ženske bolj odločajo za izdelavo daril doma. Vsekakor ženske zavzemajo vodilno vlogo pri nakupu kozmetike, oblačil, obutve in modnih dodatkov. Vse pogosteje pa posegamo po darilnih bonih in obdarjencu puščamo možnost lastne izbire, kar kaže na bolj racionalne nakupe pri izbiri darila.
Rast nakupov preko spleta
Večina respondentov najraje nakupuje v nakupovalnih centrih, vendar se kaže porast nakupovanja preko spletnih trgovin. Leta 2007, ko so raziskavo izvedli prvič, je nakup preko spleta opravilo dobrih 10 odstotkov vseh anketiranih, medtem ko jih letos o nakupu preko spleta razmišlja že skoraj 40 %. Večina spletnih kupcev še vedno kupuje na slovenskih spletnih straneh. Se pa kaže trend naraščanja spletnih nakupov preko tujih spletnih strani. To pripisujejo dejstvu, da ljudje vedno bolj zaupajo opravljenim denarnim transakcijam in večjemu konkurenčnemu okolju, ki ga ponuja internet.
In kdo bo letos nosil darila? Največ jih bo prinesel božiček. No, tudi Miklavž in dedek Mraz mu bosta pomagala. Kot kaže je kljub gospodarski krizi, december uspel ohraniti praznično nakupovalno vzdušje.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej