Šestega septembra 2011 je preteklo natanko 110 let od dneva, ko je po Ljubljani zapeljal prvi tramvaj, ki je nadomestil fijakarje in kočije. Na samem začetku je imelo podjetje mestnega potniškega prometa 14 tramvajev, 53 zaposlenih (16 sprevodnikov, 16 voznikov, 2 nadsprevodnika, 15 delavcev za vzdrževanje, 1 inženirja upravitelja, 1 nadkontrolorja, 1 pomožnega upravnika in 1 slugo).
Tramvaj kot rešitev za težave javnega prevoza?
Obdobje tramvaja je 26. julija 1928 zamenjal avtobusni promet po Ljubljani, leta 1931 pa so ponovno obudili tramvaj. Med vojno in po vojni so tramvaji ponovno doživeli obdobje recesije, saj ni bilo sredstev za njihovo vzdrževanje. Bili so izrabljeni, proge pa slabo vzdrževane. A potnikov je bilo vedno več. Leta 1949 se začne uveljavljati zahteva po širitvi in modernizaciji mestnega prometa. Prvi trolejbus je zapeljal proti Ježici, ostale tramvajske linije pa je nadomestil avtobus. Leto 1958 je bilo zadnje, ko je po Ljubljani vozil tramvaj. (VIR: www.ljubljana.si)
Mnogi menijo, da bi Ljubljana tudi dandanes potrebovala tramvaj, ki bi dvignil kakovost javnega prevoza v prestolnici. Ob svetovnem dnevu brez avtomobila, ki zaključuje evropski teden mobilnosti tako morda zopet velja premislek v tej smeri. Še vedno namreč veliko ljudi ne mara avtobusov, saj so zamudni in počasni – s tramvajem pa bi te pomanjkljivosti odpravili.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej