Kitajska se je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v sporazumu med drugim zavezala, da bo do leta 2030 izpuste ogljika zmanjšala za 60 do 65 odstotkov glede na raven iz leta 2005.
Avtorji študije so opozorili, da spremembe res ne bodo poceni, a bi bili stroški v primeru njihove neuveljavitve še bistveno višji. “Država lahko s prizadevanji dejansko precej prihrani,” je dejala profesorica z inštituta Noelle Eckley Selin.
Kitajska je največja svetovna onesnaževalka, za kar je kriv predvsem premog, iz katerega pridobi okoli tri četrtine električne energije. Poraba premoga je lani prvič po letu 2013 zrasla, kar po mnenju znanstvenikov kaže na to, da so prizadevanja države za zmanjšanje onesnaževanja premalo ambiciozna.
Oblasti so decembra lani sicer napovedale vzpostavitev domačega trga z emisijskimi kuponi, kar naj bi gospodarstvo postopno prisililo k rabi čistejših virov energije.
Skupno 196 pogodbenic – 195 držav in EU – se je v Parizu leta 2015 s sporazumom zavezalo omejiti dvig povprečne globalne temperature na občutno pod dve stopinji Celzija do konca stoletja v primerjavi s predindustrijsko dobo, prizadevale pa naj bi si za omejitev na 1,5 stopinje.
Danes ima sporazum 197 podpisnic, 175 držav pa ga je že ratificiralo.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej