“Z migranti v Slovenijo prihaja kultura posilstev”, “Rjuharice preplavile Qlandio v Novem mestu”, “Priporočila zdravorazumskim staršem, kako otroka v šoli ubraniti pred škodljivimi aktivisti LGBT in agendo multikulturalizma!” so le nekateri izmed naslovov, s katerimi tednik stranke SDS Demokracija privablja pozornost slovenskih bralcev. Identičen diskurz širi Nova24TV, ki si z Demokracijo deli odgovornega urednika. “Prosim, prosim, pe*ri, pustite nas, naše otroke in pse na miru, ker vam nismo nič naredili,” so naslovili povzetek nekega intervjuja.
Z oglaševanjem financirajo širjenje lažnih novic in hujskaštvo
Čeprav omenjena medija redno objavljata skrajno sovražne in zavržne vsebine, to velikih podjetij ne odvrača od oglaševanja pri njiju. Kot pokaže pregled izvodov Demokracije iz zadnjih dveh let, tednik z oglasi finančno podpirajo predvsem Pošta Slovenije, Zavarovalnica Sava, Petrol, Zavarovalnica Triglav, GEN-I in T2, pri čemer le v zadnjem država nima celotnega ali pomembnega deleža. Gre za polstranske in celostranske oglase, ki glede na tednikov cenik stanejo med 1.120 in 2.800 evrov, ugotavlja MMC.
Televiziji Nova24TV pa za oglasni prostor plačujejo predvsem Telekom Slovenije, Petrol, Mercator, Slovenske železnice in Telemach. Tudi v tem primeru gre večinoma za podjetja, v katerih ima država pomemben lastniški delež.
Sprenevedanje državnih podjetij
Pri tem je posebej ironično to, da se mnoga od teh podjetij rada predstavljajo kot “družbeno odgovorna”. S tem se hvalijo v Pošti Slovenije, Zavarovalnici Sava, Petrolu, Mercatorju in Telekomu Slovenije. V Zavarovalnici Sava tako pravijo, da prevzemajo “skrb in odgovornost do ljudi in prostora, v katerem živimo”, v Petrolu sporočajo, da so zavezani “k družbeni odgovornosti, tako k pomoči tistim, ki jo najbolj potrebujejo, kot tudi k spodbujanju ustvarjalnosti in opozarjanju na sočutje do sočloveka”, v Mercatorju pa se “zavedajo vpetosti v družbeno in naravno okolje”.
To, da se podjetja sprenevedajo, ko se poskušajo predstaviti kot odgovorna in človeku prijazna, je posebej očitno na primeru Telekoma, ki zakupuje oglasne prostore v mediju, ki širi sovražni govor, obenem pa sodelujejo v pobudi “Moč besed”, s katero želijo “opozoriti na pojav sovražnega govora na spletu med mladimi”. V okviru akcije so “pozvali vse uporabnike spleta, da se pridružijo pobudi za kulturen spletni dialog, ki izključuje sovražni govor.”
GEN-I naj bi prenehal oglaševati
Pri GEN-I, ki je sicer redna stranka tednika Demokracija, so se sicer po pisanju MMC odločili, da zaradi spornih vsebin ustavijo oglaševanje v omenjenem mediju.
“Kot skupina, ki ima svojo globalno prisotnost v več kot dvajsetih državah po svetu, sledimo politiki družbeno odgovornega poslovanja. K temu bomo strmeli tudi v prihodnje. Z obzirom na zgoraj navedeno smo se odločili prekiniti oglaševanje za določen čas,” odgovor iz podjetja povzema MMC.
Oglaševanje državnih podjetij v strankarskih medijih diši po korupciji
Mariborski filozof in kritični analitik medijskega diskurza v Sloveniji dr. Boris Vezjak opozarja še na drug problem financiranja medijev z javnim denarjem. ”Oglaševanje državnih podjetij v medijih, še zlasti, če so ti izrecno politično profilirani ali celo posredno v lasti političnih strank, bi v normalnih demokracijah moralo biti prepovedano, saj naravnost kliče po zlorabah.” Vezjak je prepričan, da si državna podjetja z oglaševalskim denarjem ”kupujejo mir” pred politiko, posamezniki pa si s takšnimi uslugami političnim strankam zagotavljajo obstanek v podjetju.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej