Avstrijskemu ektremnemu padalcu Felixu Baumgartnerju je včeraj uspel neverjeten podvig. Felix je skočil iz 39.069 metrov in hkrati postavil največjo hitrost, ki jo je dosegel človek brez pomoči vozila, in sicer 1342 km/h. Prenos skoka iz vesolja si je na Youtubu ogledalo več kot 8 milijonov ljudi.
Felix o skoku iz vesolja: Bilo je brutalno
Felix je o skoku povedal: “Začetek je bil perfekten, potem pa sem se začel počasi obračati. Mislil sem, da se bom nekajkrat obrnil in potem se bo to končal, ampak vrtel sem se vse hitreje in hitreje. Na trenutke je bilo zares brutalno. Nekaj sekund sem mislil, da bom izgubil zavest. Nisem čutil, kdaj sem prebil zvočni zid, ker sem bil preveč zaposlen s tem, da bi stabiliziral svoje telo. Bilo je resnično veliko težje, kot sem mislil, da bo,”
Zatekanje telesa, zavretje telesnih tekočin, nizke temperature in majhna vsebnost kisika
O tem, kako rizičen je bil sam skok, če odštejemo višino samo po sebi, piše danes Delo.si: “Vseskozi je bilo jasno, da gre za korak oziroma bolje rečeno skok v neznano. Ker je bil uporabljeni sistem za varno prekinitev leta, če bi prišlo do težav z balonom, učinkovit šele na višini več kot enega kilometra, je bil rizičen že sam začetek vzpona v nebo, pozneje pa je nevarnost grozila predvsem zaradi izjemno ostrih razmer v okolici. Na višini nad 19 kilometrov začnejo namreč nezaščiteni deli človeškega telesa zatekati, telesne tekočine pa zaradi nizkega pritiska zavrejo. Če k temu dodamo še ekstremno nizke temperature in zelo majhno vsebnost kisika, postane jasno, da je bilo padalčevo življenje povsem odvisno od pravilnega delovanja kompresijske obleke in kapsule.”
O tem, kako nevaren je bil skok, priča tudi dejstvo, da so posnetek skoka predvajali z 20-sekundnim zamikom za primer, če bi se spektakularni skok spremenil v tragedijo
Problematično je bilo tudi prebitje zvočnega zidu
Za Felixa Baumgartnerja je bilo ključno tudi to, da je med skokom ostal z glavo proti tlom in z rokami ob trupu, saj do včeraj ni bilo dovolj natančnih podatkov o tem, kako se obnaša človeško telo, ko prebije zvočni zid. “Znanstveniki so se bali predvsem tega, da bi Baumgartnerja udarni val, ki je ob tem šel skozi njegovo telo, vrgel iz ravnotežja v nenadzorovano vrtinčenje, med katerim bi lahko izgubil zavest,” še piše Delo.si Če bi ta položaj izgubil, je imel Baumgartner sicer na voljo stabilizacijsko padalo.
Oglej si še najbolj fascinantne fotografije Baumgartnerjeveg skoka iz vesolja:
Te dni pa se je zgodila še ena nadvse zanimiva atrakcija, povezana z vesoljem.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej