Novosti s konference Facebook F8
Nedavno je v San Francisco potekala konferenca Facebook F8, na kateri je prvi mož in ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg predstavil ideje, ki naj bi Facebook korenito spremenile. Facebook naj bi postal neke vrste arhiv dogodkov uporabnikovega življenja, ki obsega vse bolj ali manj pomembne dejavnosti vsakdana. Tako Zuckerberga npr. zanima vsaka slika, vsak video, vsak film, vsaka knjiga, vsak obrok … V kolikor bi oziroma bomo sodelovali tudi uporabniki, bo v bodoče na Facebooku zabeležen vsak naš realni in virtualni korak, ki ga naredimo.
Vse novosti zasledujejo en cilj: težnjo uporabnikov socialnega omrežja k temu, da čim več vidikov vsakdanjega življenja delijo z virtualno povezanim krogom prijateljev. Na ta način bi na Facebooku oziroma na spletu vsak uporabnik o sebi in svojem načinu preživljanja prostega časa objavil toliko informacij kot še nikoli poprej. Facebook bi na ta način postal osebnostno ogledalo več milijonov ljudi na svetu, arhivska platforma njihovega življenja in hkrati najbolj učinkovito ter najbolj zaželeno reklamno okolje vseh časov. Največji oziroma osrednji novosti sta t. i. Timeline in Open Graph.
Kaj je Timeline?
Kot že pove ime, gre pri Timeline za neko časovno premico, v primeru Facebooka za življenjsko časovno premico posameznega uporabnika. Na tej časovni premici bi se zapisovali vsi bolj in manj pomembni dogodki. Primer: naložena slika prva punce, na zemljevidu označena pot poročnega potovanja ali video posnetek prvega otroka. Informacije na tej premici bi se dodajale tako samovoljno kot tudi avtomatsko glede na trenutne spletne aktivnosti. Seveda pa naj bi imeli uporabniki tudi to možnost, da sami upravljajo s temi podatki, tako da jih lahko označijo kot pomembne ali nepomembne, jih skrijejo ali naredijo vidne za svoje prijatelje oziroma cel svet.
Ideja za to časovno premico imenovano Timeline se je porodila, ker naj bi bilo trenutno po mnenju Zuckerberga zelo težko pridobiti obširnejše informacije o določeni osebi. Podatki kot npr. starost, izobrazba, konjički in podobni naj ne bi bili dovolj, medtem ko se sporočila na zidu premikajo dnevno navzdol in tako v pozabo. Zuckerberg za opisano težavo vidi rešitev ravno v opisani časovni premici, kjer ti podatki ne bi tonili v pozabo, temveč bi za večne čase ostali ohranjeni. Tako bi bili na spodnjem koncu premice podatki o rojstvu, na zgornjem pa podatki o aktualnih zadevah.
Kaj je Open Graph?
Pri Open Graph gre za mehanizem, ki krogu prijateljev avtomatično posreduje podatke o tem, kaj uporabnik trenutno počne ali o čem se pogovarja na Facebooku. Facebook aplikacije, ki uporabnikom omogočajo poslušanje glasbe ali gledanje televizijskih serij, naj bi tako v bodoče kar same komunicirale s prijatelji in jim posredovale informacije o tem, kaj trenutno počnemo. Vsi bodo tako ves čas obveščeni, kdaj kdo igra tenis, kaj kuha, katero glasbo posluša … Idealno izhodišče za digitalni dnevnik torej.
Ker pa nihče svojih prijateljev ne želi zasuti z informacijami, bodo te podrobnosti podobno kot na Twitterju predstavljene v t. i. Tickerju: stolpcu, ki se bo nahajal nekje ob strani in vseboval zadnje informacije o tem, kaj prijatelji v tem trenutku počnejo).
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej