Od kdaj so vesoljski odpadki problem?
Problematika vesoljskih odpadkov ni nova, čeprav je mnogim od nas do danes bila povsem neznana. Sicer sta se v zadnjih štirih letih zgodila dva incidenta, ki sta število vesoljskih odpadkov v naši orbiti v trenutku podvojila, toda onesnaževanje vesolja se je pričelo že mnogo prej. Natančneje pred štiriinpetdesetimi leti, ko so Rusi v orbito ustrelili prvi satelit, nam vsem znani Sputnik. Od takrat je število umetnih satelitov skokovito naraslo.
Toda sateliti, na katerih tako rekoč temelji obstoj tako zahodnega kot tudi vzhodnega sveta, niso povzročitelji odpadkov, temveč izgorele raketne stopnje, razbitine kot posledice trčenj, preostanki satelitov, astronavtske rokavice …
Dogodka, ki sta podvojila količino vesoljskih odpadkov
Najprej je leta 2007 kitajska vlada dala razstreliti star vremenski satelit, ki ga ni več potrebovala. Posledica: več tisoč delcev vesoljskih odpadkov na višini med 700 in 900 kilometri.
Leta 2009 pa je prišlo do trčenja ruskega satelita »Kosmos 2251« s komunikacijskim satelitom na približno isti višini. Posledica: preko 2.100 večjih razbitin.
Nevarnost vesoljskih odpadkov je vsak dan večja
Vsega skupaj je torej govora o 22.000 delcih različnih velikosti, ki so dovolj veliki, da jih je možno zaznati celo z radarjem. Iz tega razloga se vedno pogosteje zgodi, da se morajo sateliti na svoji poti okoli Zemlje umakniti kakšnemu večjemu delcu, da bi preprečili trčenje in posledično dodatno onesnaževanje. Enkrat je že celo bilo treba evakuirati Mednarodno vesoljsko postajo (International Space Station (ISS)).
Toda še večjo nevarnost kot ti veliki kosi predstavljajo številni manjši, ki jih z radarjem ni možno zaslediti in se gibljejo s hitrostjo več kilometrov na sekundo okoli Zemlje. Pri tako visokih hitrostih pa celo majhne drobtinice praha razvijejo nepredstavljive energije udarca.
Kateri ukrepi so bili do sedaj sprejeti?
Žal v vseh teh letih ni bilo sprejetega niti enega ukrepa, ki bi zmanjšal količino obstoječih vesoljskih odpadkov. Po navedbah Donalda Kesslerja, bivšega vodje oddelka Orbital Debris Program Office pri Nasi ter vodje ekipe znanstvenikov, ki je zasnovala najnovejšo študijo o vesoljskih odpadkih, naj bi bilo reševanje problema oteženo iz političnih razlogov, saj je vesolje prostor, ki je v lasti vseh držav sveta.
Sicer je bilo z različnimi sporazumi, ki omejujejo nastanek dodatnih vesoljskih odpadkov, storjenih nekaj korakov v pravilno smer, toda Kessler in njegova ekipa opozarjajo, da je sedaj napočil čas, da se vesolje očisti. V nasprotnem primeru bo naša orbita tako onesnažena, da bo normalno kroženje satelitov okoli Zemlje povsem onemogočeno.
Kako naj bi potekala “čistilna akcija” v vesolju?
Žal tudi najnovejša študija ne predvideva konkretnih predlogov, kako naj bi potekalo čiščenje naše orbite. V zvezi z odstranjevanjem velikih delcev je sicer govora o harpunah, mrežah, vrveh, gigantskem »dežniku«, magnetih in podobno, za tiste manjše pa tudi znanstveniki še niso našli prave rešitve.
Toda z odprtjem debate in takšnim razmišljanjem se vsaj premikamo v pravo smer. Upamo lahko samo, da bomo vsaj tokrat pravočasno ukrepali.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej