Starodavna religija, ki izvira iz ene prvih civilizacij sploh, doživlja preporod na severnomorski otoški državi, poroča The Guardian.
Islandci postajajo zuisti
Zakaj? Zato, ker ne želijo plačevati davkov za državno cerkev. Tudi na Islandiji se je, podobno kot v drugih državah, kjer pobirajo t.i. cerkveni davek, izkazalo, da je vernikov manj, kot to trdijo verske institucije. Stvar je le o tem, da dokler ni treba cerkve plačati iz svojega žepa, mnogih ne moti, da jih štejejo za člane.
Na Islandiji so se mnogi državljani tako, da bi dobili povrnjen davek, ki jim ga ob dohodninski napovedi avtomatsko zaračunajo za cerkev, prestopili k starodavni religiji iz Sumerije.
Približno tri četrtine vseh Islandcev sledi tamkajšnji državni, evangeličansko luteranski cerkvi. Poleg te pa je še kakih 40 drugih veroizpovedi upravičenih do prejemanja t.i. cerkvenega davka, ki ga plačujejo verniki. Ti morajo svojo veroizpoved prijaviti davkariji. Možnosti, da kot ateisti ne plačujejo tega davka, praktično ni, saj v primeru, da ne prijavijo nobene veroizpovedi, pač plačajo večjo dohodnino državi. Zato so se pametni Islandci organizirali v zuistično gibanje, ki so ga registrirali kot eno od uradnih islandskih veroizpovedi: s to razliko, da pobran cerkveni davek vrnejo svojim sledilcem.
Kako pa je v Sloveniji
Morda se vam zdi islandska prisila v plačevanje ‘cerkvenega davka’ nepravična? Pri nas sta država in cerkev (oz. religije v množini) ločeni po ustavi, a resničnost je drugačna. Posameznik NIMA možnosti izbire, kam gre njegov davkoplačevalski denar, saj država financira predvsem Rimokatoliško cerkev. Tudi ob izpisu državljanov iz RKC bo ta še vedno prejemala sredstva iz proračuna. Tudi če vsi Slovenci prestopimo v neko novo religijo, to ne bo avtomatsko prekinilo financiranja cerkve. Za to bo potrebna volja ljudstva in izvoljenih predstavnikov, ki bi morali bolj odločno uveljavljati upoštevanje 7. člena slovenske ustave, ki zahteva, da sta država in cerkev ločeni.
Koliko denarja dobi slovenska RKC iz proračuna? Po poročanju Dela veliko. Javnih sredstev naj bi na leto prejeli okoli 20 milijonov evrov, upoštevati pa je treba tudi gotovinsko poslovanje cerkve (nabirke in donacije), ki je neobdavčeno. Delovanje župnij, radia Ognjišče, krščanskih vrtcev in šol, škofij itd. financira (od cerkve ločena) država, po drugi strani pa pokriva še bančno luknjo, ki jo je povzročila RKC z neporavnanimi dolgovi. Duhovnikom na leto plačamo prbl. milijon in pol za socialno varstvo, poroča Žurnal. Da o milijonih davka, ki ga cerkev NE plača vsako leto, ne izgubljamo besed. Mislim, da v Sloveniji prestop v staro sumersko religijo ne bo dovolj.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej