V zadnjem desetletju smo priča eksponentni rasti zmogljivosti sončnih fotovoltaičnih (PV) sistemov po vsem svetu. Ti sistemi, ki zajemajo energijo iz sončne svetlobe, se lahko vgrajujejo v stavbe (Building Integrated PV ali BIPV) ali pa se dodajo na stavbo naknadno (Building Applied PV ali BAPV). Njihova razpon zmogljivosti seže od manjših gospodinjskih naprav z nekaj kilovati moči (kW) do velikih komercialnih naprav z zmogljivostjo, ki se meri v megavatih (MW).
Vendar pa so BAPV sistemi, kljub svoji nesporni koristnosti pri oskrbi z električno energijo, povezani tudi z resnimi tveganji v zvezi s požari. To je še posebej zaskrbljujoče, ker se njihova namestitev pogosto povečuje, kar vodi v povečano verjetnost požarov in njihove posledice. Analiza drevesa odpovedi v študiji, izvedeni leta 2022, je pokazala, da se letno pojavi kar 29 požarov na vsak gigavat inštalirane moči sončnih elektrarn. Ob upoštevanju ambicioznih načrtov za izgradnjo sončnih elektrarn v okviru pobude za sončno energijo v načrtu REPowerEU, je moč pričakovati, da se bo število požarov povezanih s PV sistemi v prihodnosti še povečalo.
Iz analize je razvidno, da je kar 51% požarov povezanih s fotovoltaičnim sistemom posledica okvar ene od električnih komponent. Inverterji, priključki in izolatorji so bili med najpogostejšimi viri vžiga, odgovorni pa so bili za 11%, 12% in 14% vseh požarov. Te komponente so pogosto podvržene človeškim napakam pri vgradnji, kar vodi do njihove poškodbe ali okvare, kar pa lahko kasneje sproži požar.
Preostalih 49% požarov pa je povzročila neznana komponenta ali vir vžiga, ki ni bil neposredno povezan s PV sistemom. To poudarja, da ni mogoče preprosto rešiti težave s požarno varnostjo PV sistemov s preprostim osredotočanjem na vlogo PV sistema kot vira vžiga. PV sistemi lahko namreč spremenijo dinamiko požara in omogočijo širjenje plamena, tudi če niso prvotni vzrok požara.
Laboratorijski poskusi so prav tako pokazali, da lahko PV paneli vplivajo na širjenje požara na strehi. Širjenje se običajno omejuje na območje pod PV paneli, vendar pa je ključnega pomena razdalja med paneli in zgornjo plastjo strehe. Konfiguracija, pri kateri so paneli nameščeni dovolj daleč od strehe, lahko prepreči širjenje požara, vendar je točna razdalja kritična. Nagnjeni PV paneli pa lahko omogočijo širjenje požara pod njimi.
Zaradi teh tveganj in omejitev je treba skrbno razmisliti o ambicioznem načrtu REPowerEU, ki si prizadeva za hitro povečanje uporabe PV sistemov v grajenem okolju. To vključuje skrajšanje postopka pridobivanja dovoljenj za namestitev fotovoltaičnih sistemov, zahtevano pripravljenost novih stavb na sončno energijo in obvezno uporabo sončne energije na strehah javnih in poslovnih stavb. Vendar pa je treba upoštevati, da to velja le za stavbe z uporabno površino nad 250 m2.
Zaradi naraščajočega števila PV sistemov in povečanega tveganja požara je nujno, da se izvedejo temeljite raziskave o požarni varnosti PV sistemov in da se uvedejo novi standardi, ki bodo zagotovili varno uporabo teh sistemov na stavbah. To je ključno za zagotavljanje trajnosti pobude za sončno energijo iz načrta REPowerEU in preprečevanje morebitnih požarnih nesreč v prihodnosti.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej