Že pred leti so ameriški znanstveniki začeli opozarjati na pogine ptic, ki so se v zimskih mesecih, ko nimajo na voljo veliko hrane, najedle jagod nebeškega bambusa in umrle od zastrupitve.
Nebeški bambus je lahko nevaren za ptice
V Evropi je ta okrasna rastlina v zadnjih letih vse bolj priljubljena, saj se zaradi milih zim področje, kjer lahko uspeva, vztrajno veča. Če smo jo še pred desetletjem videvali pretežno na primorskih vrtovih, jo zdaj gojimo tudi v celinski Sloveniji.
Gre za rastlino azijskega izvora z latinskim imenom Nandina domestica, ki v resnici z bambusom sploh ni v sorodu, kljub takemu poimenovanju. Ta čudovita okrasna rastlina je vse bolj priljubljena, saj je zimzelena, odporna na bolezni, prilagodljiva in trpežna, hkrati pa primerna za vrtove vseh velikosti, ne glede na osončenost. Ima le eno slabost: plodovi. Te živo rdeče jagode na zimzeleni podlagi nebeškemu bambusu pozimi dajejo prav prazničen videz, a ravno v njih je težava.
Ko ptice nimajo drugega za jesti, se lahko zatečejo tudi k eksotičnim plodovom, ki tradicionalno sicer niso na njihovem jedilniku. V primeru nebeškega bambusa pa so ti plodovi žal strupeni.
Strokovnjaki domnevajo, da so za ptice lahko pogubni predsvem takrat, ko v okolici res ni druge hrane in posledično ptice nimajo druge izbire, kot da se do sitega najedo strupenih jagod. To dokazuje tudi dejstvo, da nebeški bambus plodove načeloma ohrani preko cele zime do prihodnje pomladi – če bi pticam res šli v slast, bi jih nedvomno prej pozobale.
A ko je zima huda, v okolici pa primanjkuje druge hrane, je lahko situacija drugačna. V letu 2018 so nemški raziskovalci denimo poročali o primeru, ko je 20 ptic, vključno s ščinkavci in vrabci, umrlo po zaužitju nebeškega bambusa. O podobnem primeru so leta 2020 poročali nizozemski ornitologi.
Ti primeri kažejo, da je nebeški bambus lahko nevaren za ptice tudi v Evropi. Njegove jagode so strupene za ptice, saj vsebujejo cianogeni glikozid, imenovan sambunigrin. Ta glikozid se v telesu ptice razgradi v cianovodikovo kislino, ki je zelo strupena.
Bi morali nebeški bambus prepovedati?
Medtem ko v ZDA mnogi naravovarstveniki pozivajo k opustitvi sajenja nebeškega bambusa ali celo k prepovedi njegove prodaje v vrtnarijah, v Evropi do resnejših razprav še ni prišlo, saj tudi pogini ptic (še) niso tako pogosti. A ker ta rastlina postaja vse bolj priljubljena, je za pričakovati, sa se bo z njeno razširjenostjo to nekoč spremenilo. Strokovnjaki so opozorili na to, da je v Ameriki prišlo do opaznejšega umiranja ptic zaradi zastrupitve s plodovi nandine predvsem v predmestnih okoljih, kjer pozimi ni bilo drugih virov hrane za ptice, zato so se bile prisiljene prehranjevati s plodovi popularnega nebeškega bambusa.
Preden bo prepozno, je zato smiselno razmisliti, kaj lahko storimo. Najbolj očiten ukrep je, da če ga že imamo posajenega, veje s plodovi nebeškega bambusa, ko so zrele in rdeče, enostavno porežemo ter jih uporabimo za praznično dekoracijo doma. S tem se bomo izognili tudi tveganju, da se nam nebeški bambus nekontrolirano zaseva po vrtu.
Če šele razmišljamo o posaditvi nebeškega bambusa na našem vrtu, pa imamo priložnost, da izberemo sorto, ki ne tvori plodov. Na trgu je več takih, zato ni odveč, da pred nakupom malo ‘poguglamo’.
Poleg tega je vedno dobro razmišljati o čim večji pestrosti zasaditve, ki vključuje čim več grmovnic, dreves in trajnic, ki pozimi nudijo hrano pticam. Nekaj takih je adamovo jabolko (Malus sylvestris), panešplja (Cotoneaster), bodike (Ilex), ognjeni trn (Pyracantha), lepoplodka (Callicarpa) in mnoge druge. Dokler imajo ptice na voljo pestro izbiro semen in plodov, namreč ne bodo jedle strupenih eksotičnih plodov.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej