Zdi se, da se s razvojem človeštva razvija tudi njegova potreba po avtonomiji in neodvisnosti, saj je število priznanih neodvisnih držav vse večje. Pred 200 leti je bilo tako na svetu le 90 držav, danes pa jih je že 203. Najmanjše države med vsemi pa so:
1. Vatikan je s površino 0,4 km2 in 770 prebivalci, od katerih nima tam niti eden stalnega prebivališča, najmanjša država na svetu. Sveto mesto je dom papeža in predstavlja ozemlje Svetega sedeža, osrednje oblasti Rimskokatoliške cerkve. Vatikan svoj poseben status torej uživa iz zgodovinskih in verskih razlogov, čeprav obstajajo zelo različna mnenja o tem, ali sploh gre za pravo državo ali ne.
2. Kneževina Monaco je s površino 0,7 km2 le malo večja od Vatikana. Zanimivo pa je, da ima kar 32000 državljanov, od katerih jih večina v to davčno oazo pride le na počitnice z jahto ali pa na dirko Formule 1. Država, ki je v bistvu le mesto Monte Carlo s predmestji, je neodvisna od 13. stoletja, trenutno pa jo vodi princ Albert II iz družine Grimaldi.
3. Nauru je otoška državica v južnem Pacifiku s površino 21 km2, s čimer ji pripada naziv najmanjše republike na svetu. Poleg tega je Nauru edina država na svetu, ki nima uradnega glavnega mesta. Neodvisna je od leta 1968, danes pa v njej živi nekaj manj kot 10.000 prebivalcev, ki ne plačujejo davkov, šolstva in elektrike. Država, bogata z rudniki, je bila namreč v osemdesetih letih druga najbogatejša država na svetu.
4. Tuvalu je še ena otoška država, sestavljena iz devetih otokov na polovici poti med Avstralijo in Havaji. Na njeni površini, ki znaša 26 km2, danes živi 13000 prebivalcev, ki so postali samostojni leta 1978. Zaradi svoje nizke nadmorske lege (največ 5 metrov) pa so otoki, ki sestavljajo Tuvalu, ogroženi zaradi napovedanega splošnega dviga morske gladine.
5. San Marino s površino 61 km2 in okoli 30000 prebivalci je najstarejša država v Evropi in najstarejša republika na svetu, saj je svojo samostojnost ohranila že vse od 4. stoletja. Takrat naj bi jo ustanovil kamnosek sveti Marino z Raba, ki je v času preganjanja kristjanov pod rimskim cesarjem Dioklecijanom pobegnil na Apeninski polotok, da bi v tamkajšnjih hribih ustanovil skupnost kristjanov.
6. Liechtenstein je alpska državica med Švico in Avstrijo s površino 162 km2. Ta kneževina je ena izmed najbogatejših držav na svetu, znana predvsem po svojem bančništvu in davčnih ugodnostih. Prebivalci so si neodvisnost izborili po koncu avstrijsko-pruske vojne, danes pa jih tam živi okoli 35000.
7. Maršalove otoke sestavlja 34 otokov v srednjem Tihem oceanu, severno od že omenjenega Nauruja. Marshallovi otoki nimajo formalne administrativne ureditve, ampak so razdeljeni v 26 zakonodajnih okrožij. Neodvisnost od ZDA so si izborili leta 1986, danes pa na njihovi površini 181 km2 živi okoli 60000 prebivalcev.
8. Sveti Krištof in Nevis se nahaja na severnem delu Malih Antilov v Karibskem otočju. Državo s površino 261 km2 sestavljata dva otoka vulkanskega porekla, na njenem ozemlju pa živi okoli 43000 prebivalcev. Država je postala neodvisna leta 1983.
9. Republika Sejšeli se razprostira na arhipelagu 115 otokov v Indijskem oceanu, kakšnih 1.600 km vzhodno od celinske Afrike. Njena skupna površina znaša 450 km2, na kateri živi okoli 90000 prebivalcev, kar je manj, kot v katerikoli afriški državi. Neodvisna je od leta 1976.
10. Maldivi je država, ki jo sestavlja skupina okrog 2000 majhnih in nizkih atolov, ki se v dolžini 840 km razprostirajo v Indijskem oceanu. Skupna površina te države je 300 km2, naseljenih pa je le 218 otokov, na katerih živi okoli 300000 prebivalcev. Zaradi globalnih podnebnih sprememb se gladina oceana na območju države dviguje za 0,9 cm letno, zato znanstveniki opozarjajo, da bo v 100 letih to področje nenaseljivo.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej