Poročilo, ki so ga danes objavili pri mednarodni organizaciji, nosi naslov Destinacija: Okupacija, v njem pa opozarjajo, da našteta četverica podjetij nadaljuje z delovanjem v judovskih naselbinah, čeprav izraelsko naseljevanje na okupiranih palestinskih ozemljih krši mednarodno humanitarno pravo in predstavlja vojni zločin. S tem po trditvah Amnesty International kujejo dobiček iz nezakonitih razmer, povzema nemška tiskovna agencija dpa.
Dobiček pred načeli
Airbnb je sicer novembra lani sporočil, da bo s svojih seznamov prenočitev umaknil judovske naselbine na Zahodnem bregu. Izrael je to odločitev obsodil, center Simona Wiesenthala pa jo je konec leta uvrstil na vrh globalno najhujših antisemitskih incidentov. Skupina ameriških državljanov je proti podjetju vložila tožbo zaradi diskriminacije.
Borci za pravice Palestincev so na drugi strani odločitev Airbnb pozdravili, Amnesty International pa je to podjetje danes kritiziral, ker se njegova odločitev ne nanaša tudi na vzhodni Jeruzalem.
Izrael je v šestdnevni vojni leta 1967 zasedel Zahodni breg, območje Gaze in vzhodni Jeruzalem. Na okupiranem Zahodnem bregu in v vzhodnem Jeruzalemu živi danes več kot 600.000 Izraelcev. Palestinci si na teh okupiranih ozemljih želijo ustanoviti svojo državo z vzhodnim Jeruzalemom kot prestolnico. Izrael si medtem celoten Jeruzalem lasti za svojo prestolnico.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej