98 odstotkov Antarktike prekriva led
Antarktika je najjužnejša celina Zemlje in se razteza čez Južni tečaj – ta je priljubljena, a izjemno zahtevna in draga destinacija številnih športnih in popotniških ekstremistov. S 14 milijoni kvadratnih kilometrov je Antarktika, ki jo obkroža Južni ocean, peti največji kontinent na našem planetu. Približno 98 odstotkov Antarktike pokriva led – ta je v povprečju debel 1,6 kilometra. Led na Antarktiki predstavlja kar 90 odstotkov vsega ledu na Zemlji in 70 odstotkov vse sladke vode na našem planetu.
Antarktika – ledena puščava
Antarktika je hkrati najhladnejša, najbolj suha in najbolj vetrovna celina. Najnižja izmerjena temperatura je bila – 89,2 °C. Gre pravzaprav za ledeno puščavo, saj letno pade zgolj 200 mm padavin na obali in še bistveno manj na celini (za primerjavo – v bolj namočenih delih Slovenije jih letno pade tudi do 3500 mm). Na Antarktiki sicer preživijo zgolj hladno prilagojene rastline in nekatere živali, kot so pingvini, gliste, pršice ter nekatere vrste alg in mikroorganizmov.
Antarktika nima stalnih prebivalcev
Zaradi človeku izjemno neprijaznih pogojev Antarktika nima stalnih prebivalcev. Med 1000 in 5000 pa jih letno prebiva na različnih raziskovalnih postajah, najbolj znana med njimi je ruska postaja Vostok. Do raziskovalcev je v najmrzlejših mesecih nemogoče dostopiti, zato prihajajo na “misije” običajno za eno leto. Zamenjajo se v toplejših mesecih, ko je znova mogoč dostop do njih in dovoz hrane. Antarktika tudi nima vlade, si pa za njena teritorialna ozemlja prizadevajo Brazilija, Peru, Rusija, Južna Afrika, Španija in ZDA. K sreči jim mednarodna pogodba o Antarktiki lastninjenje teritorija preprečuje, ravno tako kakršno koli vojaško aktivnost na tej celini.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej