V Evropi je okoli 100 vulkanov, ki so bili aktivni v zadnjih 10.000 letih. 30 od teh vulkanov se nahaja na ozemlju Evropske Unije (EU), samo v Grčiji in Italiji pa je bilo od 16. stoletja do danes naštetih okoli 140 izbruhov. Trenutno težave lokalnemu prebivalstvu in letalskemu prometu zopet povzroča eden od islandskih aktivnih vulkanov, Grimsvötn. Preverite, kateri so najaktivnejši vulkani v Evropi in kateri predstavljajo potencialno nevarnost za Slovenijo.
Aktivni vulkani v Evropi: Etna (Italija)
Na vzhodni obali Sicilije, med mestoma Messina in Catania, leži Etna, ki je najbolj znan in najvišji (3.320 metrov nadmorske višine) vulkan v Evropi. Gre za 600.000 let star vulkan, ki je še danes močno aktiven. Izbruhi si sledijo vsakih nekaj let, vendar človeške žrtve kljub gosti naseljenosti ob vznožju vulkana zanje niso značilne. Etna je bila v novem tisočletju že 8-krat aktivna, nazadnje pred nekaj tedni, ko je zopet bruhala lavo in pepel.
Aktivni vulkani v Evropi: Vezuv (Italija)
Na nadmorski višini okoli 1.280 metrov ob obali Neapeljskega zaliva, približno 10 km vzhodno od Neaplja v južni Italiji, se nahaja vulkan Vezuv. Vezuv je danes edini aktivni vulkan na evropski celini, vsi ostali vulkani ležijo na otokih. Najznamenitejši izbruh tega italijanskega vulkana je bil leta 79 n. št. Izbruh naj bi trajal 18 ur in pod seboj pokopal dve mesti: Pompeje in Herkulanum. Ob njegovem zadnjem izbruhu v letu 1944 je umrlo 49 ljudi.
Aktivni vulkani v Evropi: Stromboli (Italija)
Vulkan Stromboli leži na istoimenskem otoku v Sredozemskem morju, severno od Sicilije. Otok Stromboli je četrti (12,6 km2) največji otok Eòlskega otočja (drugi otoki: Panarea, Alicudi, Filicudi, Vulcano, Salina, Lipari), medtem ko se vulkan razteza 920 metrov nad in sega okoli 2000 metrov pod morsko gladino in je neprestano aktiven. V razmaku nekaj ur bljuva manjše količine vulkanskega materiala. Zadnji večji izbruh pa je bil konec leta 2002, ki je sprožil plimski val, ki je na obali otoka uničil nekaj hiš, na srečo pa ni bilo človeških žrtev.
Aktivni vulkani v Evropi: Nea Kameni (Grčija)
Vulkanski otok Nea Kameni je nastal v 16. stoletju kot posledica vulkanskega delovanja in se je tekom številnih izbruhov stalno večal. Otok je danes nenaseljen, obiskujejo ga le turisti, ki se od vznožja do 127 metrov visokega vrha odpravijo peš, da bi tam lahko opazovali dvigovanje z žveplom pomešanega dima.
Aktivni vulkani v Evropi: Hekla (Islandija)
Vulkan Hekla je visok okoli 1.480 metrov in leži na jugu Islandije. Star je okoli 6.600 let in je eden izmed treh najaktivnejših vulkanov Islandije. Vulkan je bil nazadnje aktiven leta 2000, erupcija pa kje trajala vsega 11 dni. Izbruh je bil sicer regijsko omejen in je povzročil le manjšo škodo.
Aktivni vulkani v Evropi: Eyjafjallajökull (Islandija)
Vulkan, ki se nahaja pod ledenikom, je visok 1.666 metrov in se nahaja na jugu Islandije. Tako kot večina drugih številnih vulkanov Islandije (Grimsvōtn – izbruhnil pred nekaj dnevi, Krafla, Surtsey …) tudi ta ne bi bil nič posebnega, če ne bi v lanskem letu s svojim izbruhom ohromil celoten letalski promet severne in srednje Evrope. Ob izbruhu in kot posledica mešanja vroče magme z vodo iz staljenega ledu je nastal gromozanski oblak iz saj, ki je zmanjšal vidnost na minimum.
Kakšno nevarnost predstavljajo aktivni vulkani za Slovenijo?
Sicer poleg naštetih v Evropi še obstaja nekaj aktivnih vulkanov, ki pa ne predstavljajo večje nevarnosti. Za Slovenijo pa tudi opisani aktivni vulkani niso neposredno nevarni, saj je geografska oddaljenost od Slovenije prevelika, da bi pri nas čutili kakršne koli posledice. Posredne posledice pa so lahko ekonomske, kakršne so bile v primeru izbruha islandskega vulkana lani, ko so morale letalske družbe (med njimi tudi Adria Airways), odpovedati številne lete v in po Evropi.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej