Liverpoolsko obrežje je bilo na Unescov seznam vpisano leta 2004, po ambiciozni regeneraciji ene od zibelk industrijske revolucije v Veliki Britaniji, ki je pred tem desetletja propadala, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Županja Liverpoola odločitve ne razume
A od leta 2012 sta bila Unesco in uradništvo Združenega kraljestva na nasprotnih bregovih glede razvoja mesta, kjer so sicer izvedli številne obsežne obnove, ob tem pa zgradili tudi številne novogradnje, ki so po mnenju Unesca preplavile ta del mesta. Organizacija je mesto pozvala, naj omeji višine stavb in ponovno preuči predlog novega stadiona za nogometni klub Everton FC, še piše AFP.
Danes pa so člani odbora za svetovno dediščino na tajnem glasovanju izglasovali izbris Liverpoola s seznama svetovne naravne in kulturne dediščine. Razprava se je začela že v nedeljo, a do ponedeljka ni bil dosežen konsenz. Člani iz Norveške so zato predlagali izvedbo tajnega glasovanja.
Kot je danes sporočil predsednik odbora Tian Xuejun, je bilo oddanih 20 glasovnic, pri tem je 13 članov glasovalo za izbris s seznama, pet jih je takšnemu predlogu nasprotovalo, dva glasovnici pa sta bili neveljavni.
Županja Liverpoola Joanne Anderson je odločitev odbora označila za “nerazumljivo”. “Zelo sem razočarana in zaskrbljena zaradi odločitve o izbrisu Liverpoola z Unescovega seznama svetovne dediščine, do katerega je prišlo desetletje po zadnjem obisku predstavnikov Unesca v mestu,” je dejala po pisanju nemške tiskovne agencije dpa.
Po pisanju AFP je dodala, da “precej težko razume, kako je Unescu ljubše prazno pristanišče namesto stadiona Everton v pristanišču Bramley Moore”.
“Naše območje svetovne kulturne dediščine še nikoli ni bilo v boljšem stanju, saj je bilo v več deset stavb, ki so vključene na seznam, in javne površine vloženih na stotine milijonov funtov,” je po pisanju dpa še povedala liverpoolska županja in dodala, da se bodo povezali z vlado, da proučijo, ali je možna pritožba. “A ne glede na to, kaj bo sledilo, bo Liverpool vedno mesto svetovne dediščine,” je še povedala.
Kot še piše dpa, so bili načrti za novi stadion, katerega gradnja bo stala 500 milijonov funtov, odobreni v začetku letošnjega leta, kljub nasprotovanju Mednarodnega sveta za spomenike in spomeniška območja – Icomos.
Po navedbah liverpoolskega mestnega sveta je bilo v zadnjih nekaj letih v posodobitev historičnih stavb znotraj dediščinskega območja vloženih 700 milijonov funtov, v naslednjih petih letih pa naj bi temu namenili še dodatnih 800 milijonov funtov.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej