V krajih, ki jih odkrivamo na novo, zlahka zapravimo več, kot bi želeli, in kot neumni turisti za denar dobimo manj. Vsaka destinacija ima svoje posebnosti, nekaj splošnih napotkov pa ne škodi. Malo v šali: nič te ne bo stalo, če boš za enako stvar plačal manj.
Kako čim manj zapraviti pri hrani?
Restavracije na turističnih vročih točkah se zdijo privlačne in priročne, a velikokrat ponujajo ne le nezanimivo, ampak že kar zanič hrano, ki dejansko ne odraža kraja, v katerem si, in to za povsem previsoko ceno. Vprašaj domačine, kje jedo oni. V lokalnih restavracijah boš lahko užival v okusni lokalni hrani in obenem plačal manj.
Izogibaj se tudi na videz poceni prigrizkov ob poti, pijač iz avtomatov in podobno. Morda se ti v vročem popoldnevu tri evre za plastenko ledene kokakole na ulici ali letališču ne bo zdelo veliko, a verjetno je blizu trgovina, kjer jo lahko kupiš po normalni ceni; enako velja za sendviče. Tudi sicer je dobra ideja hrano in pijačo kupovati v trgovini, še posebej, če imaš možnost kuhanja.
Plačuj z gotovino
Na počitnicah želimo biti sproščeni in ležerni, kar nam plačilne in kreditne kartice vsekakor omogočajo. A hkrati nam omogočajo nespametne nakupe in stroške, ki jim ravno zaradi ležernosti ne sledimo – še posebej to velja za kreditne kartice. Vrnitev z dopusta tako postane mora v trenutku, ko dobimo bančni izpisek – če naša kartica ni zavrnjena že sredi dopusta, kar pomeni konec zabave.
Večje vsote gotovine je seveda nespametno nositi s sabo, a vsaj v evropskih državah te bo provizija za večkratno dvigovanje pametnih zneskov stala manj kot tista predraga kokakola, ki je nisi kupil, in vsekakor manj kot impulzivni nakupi s kreditno kartico ali izguba večjega zneska denarja.
Pogovarjaj se
Kot obiskovalec si težko pravilno predstavljaš, kako delujejo stvari v kraju, kjer si. Naj gre za nakupovanje kruha, iskanje najboljše plaže ali najboljše možnosti prevoza, vedno sprašuj. Poleg tega, da boš našel najboljše in najbolj aktualne informacije in posledično stvari, boš v pogovoru z domačini vedno mimogrede izvedel še stvari, ki si jih nisi mogel niti predstavljati.
Ko kupuješ stvari, naj te ne bo sram vprašati tudi, če lahko dobiš popust – presenečen boš, za koliko in katere stvari ti ga povsem brez problemov dajo ne le v deželah, kjer je barantanje pravilo, tudi v zahodnoevropskih.
Prihrani z obiskovanjem brezplačnih dogodkov
V lokalnem časopisu ali na spletu preveri, kateri brezplačni dogodki so napovedani v času tvojega obiska. Označi si tiste, ki se ti zdijo najbolj zanimivi. Preveri tudi, ali imajo znamenitosti, ki jih želiš obiskati, tudi muzeji, morda na kakšen dan brezplačen obisk ali posebne ugodnosti.
Kako prihraniti pri vožnji s taksiji?
Če uporabljaš taksije, naj bo z letališča, železniške postaje ali iz kluba, preveri, kako prepoznaš uradne taksije, saj ti drugi lahko zaračunajo nenormalno visoke cene. Preveri tudi, koliko naj bi plačal za določeno pot, in vprašaj taksista, za koliko te pelje on.
Kako čim manj zapraviti pri gorivu?
Če potuješ z avtom, je gorivo eden izmed večjih stroškov. Po kakovosti naj se ne od države do države ne bi razlikovalo, se pa razlikujejo cene. Med litrom slovenskega in italijanskega bencina, na primer, je 30 centov razlike.
Javni prevoz namesto turističnih avtobusov
Turistični avtobusi v mestih se zdijo dobra rešitev za ogled mesta, a velikokrat se lahko po enakih poteh zapelješ tudi z javnim prevozom za majhen del cene. Le nekaj energije moraš vložiti v raziskovanje poti in tega, kaj želiš videti. Konec koncev lahko preveriš tudi, kje pelje turistični avtobus, in začrtaš enako pot z javnim.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej