Ob omembi surfanja na valovih človek takoj pomisli na eksotične Havaje, ameriško Kalifornijo ali daljno Avstralijo, a kaj ko povprečen Slovenec komaj napraska že za teden počitnic pri naših južnih sosedih. Na srečo pa je tudi v naši bližnji okolici kar nekaj surferskih ”spotov”, kjer lahko zagrizeni deskarji na valovih vsaj deloma potešijo svojo lakoto pred naslednjim čisto pravim ”surfarijem”.
Surfanje na Hrvaškem
V hrvaški Istri seveda ne boš dožival valov, ki bi se krepili med neskončnim potovanjem čez širjave oceana, vseeno pa se ob njeni obali ob ugodnih vetrovnih razmerah lomijo valovi prav spodobnih velikosti. Med Slovenci so najbolj priljubljeni surferski spoti v Barbarigi, Dajli, Novem Gradu, Medulinu in Tarasu, ki pa so zaradi kamnitega dna in čeri primerni le za izkušenejše surferje. Poleg tega se primerni valovi ponavadi naredijo le ob močnejšem zahodnem vetru, ki pa večkrat poskrbi tudi za precej muhaste in neprijetne razmere.
Surfanje v Italiji
Največ valov sicer dobi jugozahodna obala Italije in njeni otoki, a slovenskim surferjem so precej bližji surferski spoti v tržaškem in beneškem zalivu. Ko zapiha jugo, je najbližji ”beachbreak” v Gradežu le 140 kilometrov oddaljen od Ljubljane, malo dlje pa je Lignano, ki je zaradi peščenega dna obale primeren tudi za začetnike.
V okolici Jesola, le kak kilometer stran od Benetk pa je kar nekaj surferskih spotov, ki se nahajajo na samem vhodu v beneško laguno ali bo izlivu reke Piave. Kdor pa si želi malce večjih valov, se mora ob ugodnih razmerah odpeljati na zahodno obalo Italije, natančneje v Levanto, ki je zaradi hitro dvigajočega se dna tudi eden izmed bolj znanih surferskih spotov v Italiji.
Surfanje v Franciji
Cote des Basques oziroma Biskajski zaliv v okolici mesta Biarritz ponuja popolne lokacije za začetnike, obenem pa lahko zadovolji še tako zahtevne profesionalce. Čeprav je mogoče tam deskati celo leto, pa najbolj zagrizeni čakajo na popolne jesenske valove, ki so skupaj z manjšim številom turistov enkratna kombinacija. Slikovite vasice ob obali, neverjetna lokalna kuhinja ter sproščeno nočno življenje pa bodo poskrbeli, da vam ne bo dolgčas tudi v tistih redkih dneh, ko ni valov.
Surfanje v Španiji
Za surfanje na valovih je seveda najbolj zanimiva severna Španija, kjer so peščene obale Biskajskega zaliva, ki jih neutrudno oblivajo valovi Atlantika, kot ustvarjene za učenje surfanja ali resnejše surferske ”sessione”. Celoten Cote d’Basque se s svojimi dolgimi peščenimi plažami, turističnim direndajem in poletno zabavo uvršča prav na vrh liste želja vsakega surferja. Najbolj priljubljeni spoti za surfanje so v bližini mest San Sebastian, Zarautz in Mundaka, ki vam poleg valov ponujajo tudi sieste, fieste, paelle in sangrie v družbi vedno sproščenih Baskov.
Surfanje na Portugalskem
Zaradi ugodne lege ob Atlantskem oceanu in dolge obale ima Portugalska zelo velik potencial za surfanje na valovih. Poleti so valovi nekoliko manjši in zato primerni tudi za začetnike, glavna sezona za bolj izkušene surferje pa se začne konec poletja. Največji valovi so v zimskem času, ko je za lepe valove potrebno najti pravilno smer vetra, kar pa zaradi različno oblikovane obale ne bo težko. Najbolj priljubljeni spoti so okoli Penicha in Ericeriere severno od Lizbone, svetovno znane pa so tudi obale Alagrveja.
Šola surfanja za začetnike
Poleg celinske Evrope dobre pogoje za surfanje na valovih nudijo tudi zimzeleni Kanarski otoki, vse več slovenskih surfarjev pa v hladnejših mesecih spakira svoje deske in se odpravi v Maroko. V vseh teh krajih so tudi slovenski profesionalni učitelji surfanja, ki poleg šole surfanja nudijo tudi nastanitev in izposojo vse potrebne opreme.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej