Najlepši slovenski gradovi #1: Blejski grad
Blejski grad, ki zaradi v Sloveniji edinstvene lege sto metrov nad Blejskim jezerom ponuja čudovit razgled na jezero in preostalo okolico, se nahaja na visoki strmi skali. Prvi temeljni kamen je bil položen že leta 1004, nakar je grad nadaljnjih 800 let počasi dobival današnjo podobo. Danes je na gradu urejen muzej, kjer je shranjena obsežna zbirka orožja iz let med 16. in 18. stoletjem, grajska tiskarna nudi predstavitev tiska na rekonstrukciji Gutenbergovega tiskarskega stroja, v grajski kleti pa si lahko poleg degustacije vina ogledaš demonstracijo stekleničenja vina na star način.
Najlepši slovenski gradovi #2: Grad Bogenšperk
Grad Bogenšperk dejansko ne potrebuje posebne predstavitve. Gre za renesančni grad in enega najpomembnejših kulturnih spomenikov na Slovenskem, v katerem je nekoč bival in ustvarjal znameniti kranjski raziskovalec Janez Vajkard Valvasor.
Najlepši slovenski gradovi #3: Ljubljanski grad
Ljubljanski grad leži v centru starega mestnega jedra slovenske prestolnice. Na grad vodi več poti iz različnih smeri, pred nekaj leti je bila celo zgrajena gondola. Z vrha stolpa se obiskovalcem odpre lep pogled na Ljubljano in okolico ter Kamniške Alpe. Na gradu je danes poročna dvorana, prav tako ogleda vreden pa je spomenik kmečkim uporom v neposredni bližini gradu.
Najlepši slovenski gradovi #4: Mestni grad Maribor
Mestni grad Maribor je nekoč služil kot sedež mariborske deželnoknežje gospoščine. V muzej preurejen grad sredi starega mestnega jedra se lahko ponaša z bogato okrašenim stopniščem in slavnostno dvorano, ki je okrašena s štukaturami in stropnimi poslikavami v baročnem stilu. Mestni grad Maribor v svojih prostorih gosti različne prireditve in različne razstave.
Najlepši slovenski gradovi #5: Dvorec Murska Sobota
Dvorec Murska Sobota stoji v mestnem parku Murske Sobote. V gradu je urejen pokrajinski muzej, največja znamenitost dvorca pa je glavni portal, ki je prekrasen zgled baročne arhitekture. V dvorcu se nahaja dvorana, ki je namenjena različnim kulturnim prireditvam in koncertom.
Najlepši slovenski gradovi #6: Predjamski grad
Predjamski grad v bližini Postojne je iz več vidikov prav edinstven grad ne samo na slovenski, temveč na evropskih tleh. Grad leži v kraškem okolišu, na pol skrit v hrib, ki se razprostira nad njim. Pod gradom pa se nahaja Jama pod Predjamskim gradom, katere obisk je hkrati adrenalinsko, rekreativno in izobraževalno doživetje. Enkrat letno je na gradu prireditev Erazmov viteški turnir.
Najlepši slovenski gradovi #7: Ptujski grad
Ptujski grad leži na griču tik nad levim bregom Drave. Nekdaj je imel grad pomembno strateško lego, medtem ko najstarejše arheološke najdbe segajo celo na konec III. tisočletja pred našim štetjem. Pod gradom je v času Rimljanov tekla znamenita jantarska cesta. Danes je grad urejen v muzej. Razstavljene zbirke: zbirka fevdalne stanovanjske kulture, zbirka glasbil, zbirka orožja, zbirka slik na steklu, zbirka tradicionalnih pustnih mask.
Najlepši slovenski gradovi #8: Minoritski samostan Olimje
Minoritski samostan Olimje je bil v nekoliko drugačni podobi zgrajen v začetku 11. stoletja, v 17. stoletju je bila prizidana baročna cerkev. V tem času je bila v samostanu urejena tudi lekarna, ki naj bi bila po nekaterih podatkih ena izmed treh najstarejših lekarn v Evropi. Lekarna obratuje še danes, upravljajo pa jo bratje minoriti.
Najlepši slovenski gradovi #9: Grad Otočec
Grad Otočec je edini slovenski grad na otoku sredi reke (Krke). Grajsko poslopje je skupaj z okoliškim parkom pomembna slovenska kulturna in naravna znamenitost, saj ponuja zelo široko paleto turističnih storitev. V gradu je namreč urejen hotel, restavracija, wellnes center, mnogo parov izbere grad za svojo poroko, na račun pa pridejo tudi številni navdušenci v zadnjem času zmeraj bolj popularnega golfa. Enkrat na leto pa se grad in njegova okolica spremenita v slovensko metropolo rocka, ko se v začetku oktobra v neposredni bližini gradu odvija festival Rock Otočec.
Najlepši slovenski gradovi #10: Velenjski grad
Velenjski grad je prvič omenjen leta 1270 in spada tako med najstarejše kot najbolje ohranjene slovenske gradove. Leta 1957 je bil na gradu ustanovljen Muzej slovenskih premogovnikov. Njegova posebna lega ob robu mesta, kjer se nahaja tudi skakalnica, ponuja prelep pogled na mesto in jezero v ozadju.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej