V Afriki imajo predmeti, ki so odslužili svoj namen, še dolgo življenjsko dobo. Vedno se najde kdo, ki bo našel neko drugo uporabno vrednost predmetom, za katere bi drugod po svetu mislili, da nimajo več nobene uporabe. V Afriki se visoka tehnologija vsak dan srečuje z domačo iznajdljivostjo garažnih mehanikov in amaterskih navdušencev. Nobena panoga ni varna pred prsti domačih mehanikov, tako se je zadnjih nekaj let pojavil cel kup amaterskih letal.
Letalo računalničarja
V kenijskem kraju Kahawa West se je računalniški inženir Gabriel Nderitu odločil uresničiti svoje otroške sanje in poleteti v lastnem amaterskem letalu. Čeprav priznava, da še nikoli ni videl kabine letala iz pilotovega sedeža, se je odločil sam konstruirati letalo. V enem letu izdelovanja, ki je potekalo večinoma za konec tedna, je sestavil 800 kilogramov težko letalo, ki ga poganja motor Toyote Venza. Posebnost letala je, da je tako krila kot rep mogoče ločiti od trupa letala, kar je olajšalo prevoz letala do improvizirane vzletne steze skoraj 50 kilometrov vstran. Po večdnevnih neuspelih poskusih, da bi polete s svojim amaterskim letalom, se je pod skoraj tono težkim letalom vdalo podvozje, zaradi česa se je Gabriel Nderitu moral oktobra vrniti nazaj k risalni mizi in popraviti načrte. Želimo mu veliko sreče.
Prvi amaterski polet že v sedemdesetih
Tudi če mu bo uspelo, naj ne bi bil prvi. Že v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja naj bi kenijski možakar Morris Gachamba poletel z amaterskim letalom domače izdelave. Po tem, ko se je spoprijateljil z angleškim turistom, lastnikom manjšega letala, s katerim sta skupaj ribarila, je Gachambo prevzelo letenje. Ko je sestavil enostavno letalo iz plošč aluminija, ki ga je poganjal motor Volkswagnovega hrošča, je bil še sam presenečen, ko je letalo zares poletelo. Z vzletne steze se je obrnil proti svojemu domu, vendar se je po nekaj minutah letenja motor začel pregrevati, nakar je zadel ob drevesno krošnjo in strmoglavil. Danes Gachamba zaradi svojega kratkega leta z amaterskim letalom šepa na eno nogo, vendar to ne ustavlja njegove inženirske duše: pri svojih 75 letih izdeluje lastnega Hummerja iz samokolnic, invalidskih vozičkov in cevi.
Amaterski helikopterji
Drugod po Afriki ob amaterskih letalih izdelujejo tudi amaterske helikopterje. Tako v Nigeriji kot v Somalilandu so samonikli garažni mehaniki izdelali lastne helikopterje. V Nigeriji ga je Mubarak Muhammad Abdullahi izdelal iz ostankov aluminija, delov Honde Civic, stare Toyote in ostankov strmoglavljenega Boeinga 747. Zaenkrat zmore le višave treh metrov, vendar konstruktor že izdeluje boljši helikopter. Skupina treh navdušencev v Somalilandu prav tako izdeluje lasten helikopter. Kljub skopim informacijam o samem helikopterju, so možakarji medijem povedali svoje altruistične nagibe: s helikopterjem želijo pomagati lokalnim gasilcem ob požarih.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej